Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KorsnäsAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Tarkastuslautakunnalta moitteita Korsnäsin vesilaitoksen taloudesta – korjausvelka vaatii välittömiä toimia

Korsnäsin tarkastuslautakunta on kiinnittänyt huomiota kunnan vesihuoltolaitoksen jatkuvaan taloudelliseen epätasapainoon ja vaatii selkeää suunnitelmaa tilanteen korjaamiseksi. Kunnanhallitus antoi vastineensa arviointikertomukseen kokouksessaan 24. elokuuta.

Julkaistu 31.8.2026 klo 09.30

Tarkastuslautakunnan mukaan vesihuoltolaitoksen oma pääoma on kulutettu, eikä toiminta tuota riittävästi ylijäämää kattamaan poistoja ja pitkän aikavälin investointitarpeita. Lautakunta edellyttää, että kunta laatii dokumentoidun toimintasuunnitelman talouden tasapainottamiseksi ja kokoaa arvion laitoksen korjausvelasta.

Kunnanhallitus myöntää vastineessaan, että pitkät verkostot ja vähäinen liittyjämäärä tekevät kannattavuudesta haastavaa. Hallituksen mukaan vesimaksuja on jo korotettu vuoden 2026 alusta alkaen tilanteen parantamiseksi. Lisäksi hallitus huomauttaa, että elinkeinorakenteen muutokset, kuten turkistarhauksen väheneminen, ovat vaikuttaneet negatiivisesti vedenkulutukseen.

Arviointikertomuksessa vaadittiin myös koko kunnan kiinteistöjen korjausvelan parempaa tunnistamista. Kunnanhallitus esittää, että tekninen lautakunta jatkaa aloitettua kartoitustyötä, mutta huomauttaa, että työn nopeuttaminen vaatisi lisämäärärahoja vuoden 2027 budjettiin. Tähän mennessä korjausvelkaa on kartoitettu muun muassa Taklaxin koulun osalta.

https://korsnas.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=3081

Lähde: Korsnäsn Kommunstyrelsen pöytäkirja 24.8.2026.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Kommunstyrelsen: KST 7/2026 24.8.2026 18:30 · Korsnäs