Tasatulokset ratkaistiin arvonnalla Tuusniemen vaaleissa – hylätyt äänet syynättiin jälkikäteen
Tuusniemen keskusvaalilautakunta on täsmentänyt huhtikuisten vaalien pöytäkirjoja ja käsitellyt vaaleihin liittyviä jälkitoimia. Tasatilanteeseen päätyneiden ehdokkaiden keskinäinen järjestys ratkaistiin vaalijärjestelmän tekemällä arvonnalla.
Julkaistu 12.5.2025 klo 00.00

Keskusvaalilautakunnan pöytäkirjaan lisättiin jälkikäteen maininta siitä, että huhtikuussa suoritetussa tarkastuslaskennassa ehdokkaiden äänimäärien ollessa tasan vaalijärjestelmä suoritti arvonnan heidän välillään. Tämä tieto oli alun perin jäänyt kirjaamatta kokouksen pöytäkirjaan.
Lisäksi kokouksessa tuotiin tiedoksi, että Perussuomalaisten vaaliasiamies kävi huhtikuun loppupuolella erikseen tarkastamassa kuntavaaleissa hylätyt äänet.
Lautakunta muistutti kokouksessaan myös vaalitoimitsijoita tarkkuudesta tulevissa vaaleissa. Erityisesti vaalisalaisuuden säilymiseen ja vaalileimauksen huolellisuuteen tulee kiinnittää huomiota.
Kokouksen pöytäkirja on kokonaisuudessaan luettavissa osoitteessa https://tuusniemid10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2025325
Lähde: Tuusniemin Keskusvaalilautakunta pöytäkirja 12.5.2025.
Lue myös
- Tuusniemellä esitetään ilmaista kuntosalia yli 65-vuotiaille ja tilamaksujen poistoa järjestöiltä · 21.8.2026
- Karhujahti palasi Tuusniemen metsiin vuosien tauon jälkeen · 20.8.2026
- Tuusniemi siirtää lukion kattorahoja päiväkodin piha-aidan uusimiseen · 19.8.2026
- Yhdeksäntien tietyöt hidastavat liikennettä Tuusniemen ja Outokummun välillä elokuussa 2026 · 6.8.2026
- Tietyö vaikuttaa liikenteeseen Tuusniemellä heinäkuussa 2026 · 14.7.2026
- Tuusniemen kunnan tilinpäätös vuodelta 2025 ylijäämäinen – vuosikate kattoi poistot · 22.6.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keskusvaalilautakunta 12.05.2025 Pöytäkirja · Tuusniemi