Teatteri Tienraivaajan monologisikermä nähdään kesäkuussa Keuruulla Halkoniemen luontokirkossa
Uusi teatteriryhmä Teatteri Tienraivaaja tuo Keuruulle kesäkuussa monologisikermän, joka käsittelee Jeesuksen elämänvaiheita yhdeksän eri roolihahmon näkökulmasta.
Julkaistu 5.6.2026 klo 07.38

Pelko ei saa viimeistä sanaa -niminen esitys nähdään lauantaina 13. kesäkuuta kello 18.00. Tapahtumapaikkana on Ison Kirjan Halkoniemen luontokirkko, ja sateisen sään sattuessa esitys siirtyy Konffa-areena-telttaan. Opastus paikalle alkaa leirintäalueen Sicafen kulmalta.
Esityksen on ohjannut petäjävetinen Johanna Kuparinen. Keväällä perustettuun Teatteri Tienraivaaja -ryhmään kuuluu käsikirjoittajia, näyttelijöitä ja muusikoita Keuruun lisäksi Laukaasta, Ähtäristä, Haapamäeltä ja Vilppulasta. Monologitekstien välissä kuullaan muusikko Raija Järvensivun esityksiä.
Raamatun historiakerrontaan ja fiktioon pohjautuvaan esitykseen on vapaa pääsy. Tilaisuuden päätteeksi järjestetään kahvitarjoilu.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Keuruu – tapahtumat.
Lähde: Keuruu – tapahtumat
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Monologisikermä Pelko ei saa viimeistä sanaa · Keuruu – tapahtumat