Terrafamen entinen johtaja Joni Lukkaroinen FREIJAn puheenjohtajaksi – vauhdittaa Nokian suurhanketta
Energiayhtiö FREIJA on nimittänyt Joni Lukkaroisen hallituksensa puheenjohtajaksi edistämään Tampereen seudulle suunniteltua merkittävää e-metaanituotantoa. Nimityksellä haetaan vahvaa teollista kokemusta hankkeelle, joka on yksi Euroopan suurimmista lajissaan.
Julkaistu 3.7.2026 klo 08.45

Business Tampereen välittämän tiedotteen mukaan Lukkaroinen tuo yhtiöön yli 25 vuoden kokemuksen kansainvälisten teollisuusyritysten johtamisesta. Hän on aiemmin toiminut muun muassa Terrafamen toimitusjohtajana kahdeksan vuoden ajan ja työskennellyt johtotehtävissä Nesteellä sekä Metsä Groupissa. Lukkaroisen osaamisen odotetaan vahvistavan FREIJAn kykyä toteuttaa suuria investointeja.
Nimitys osuu vaiheeseen, jossa FREIJA edistää Nokialle suunnitellun e-metaanilaitoksen lupa- ja suunnittelutyötä. Hanke on jo saanut virallisen ympäristövaikutusten arvioinnin päätelmän, mikä mahdollistaa lupaprosessien etenemisen. Laitoksen on tarkoitus tuottaa synteettistä maakaasua eli e-metaania vihreästä vedystä ja bioperäisestä hiilidioksidista.
Tampereen seudun hanke on tarkoitus toteuttaa jopa kolmessa vaiheessa. Valmistuessaan laitos tukee erityisesti raskaan liikenteen ja merenkulun päästövähennyksiä. Lukkaroinen itse korostaa Suomen hyviä edellytyksiä puhtaiden polttoaineiden tuotannolle uusiutuvan energian ja vakaan toimintaympäristön ansiosta.
Lue myös
- Helsingin poliisi etsii kadonnutta miestä – havaintoja tehty Tampereella ja Hämeenlinnassa · 23.10.2026
- Taysin keskussairaalan vanhat rakennukset uuden kaavoituksen kohteena Tampereella · 23.10.2026
- Nokian KrP taipui kärkikamppailussa – Eemeli Salinille historiallinen osuma · 22.10.2026
- Finnair palauttaa päivittäiset lennot Tampere-Pirkkalan ja Helsingin välille syksyllä 2026 · 22.10.2026
- Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
- Maailmantähdet Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…