Tervakosken Suruttoman asemakaavasta valitettiin hallinto-oikeuteen – luontoarvojen pirstominen herättää vastustusta
Hämeenlinnan hallinto-oikeudelle on jätetty valitus Janakkalan kunnanvaltuuston maaliskuussa hyväksymästä Tervakosken Suruttoman asemakaavan muutoksesta. Valituksessa vaaditaan kaavan kumoamista lainvastaisena ja alueen säilyttämistä kokonaan rakentamattomana virkistys- ja luontoalueena.
Julkaistu 18.5.2026 klo 00.00

Valituksen mukaan asemakaavan muutos ei täytä alueidenkäyttölain mukaisia kaavan sisältövaatimuksia eikä luonnonsuojelulain velvoitteita. Alueella on todettu useita uhanalaisia luontotyyppejä, kuten tuoretta ja kosteaa lehtoa sekä rantaluhtaa. Lisäksi alueella esiintyy rauhoitettu soikkokaksikko sekä EU:n luontodirektiivin suojelema viitasammakko. Valittajien mukaan kaavaratkaisu mahdollistaa rakentamisen näille herkille alueille ja tuhoaisi noin 32 prosenttia arvokkaasta lehtoalueesta.
Valituksessa kannetaan huolta myös Alasjärven vesistön tilasta, sillä rakentaminen alavalle ranta-alueelle vaatii maanpinnan korotuksia ja kuivatusratkaisuja. Tämä saattaa lisätä jo valmiiksi rehevän järven hulevesikuormitusta. Lisäksi asukkaat vastustavat suositun rantareitin ja yhtenäisen viheralueen kaventamista ja yksityistämistä.
Kunnan vastineen mukaan kaavamuutos on laadittu lakien mukaisesti ja siinä on otettu huomioon alueen luontoarvot. Kunta korostaa, että uuden kaavan myötä viheralueen määrä todellisuudessa lisääntyisi noin 0,69 hehtaarilla verrattuna aiempaan, vuoden 2007 asemakaavaan, jossa alue oli osoitettu liikerakennusten korttelialueeksi.
Lähde: Janakkalan KUNNANHALLITUS pöytäkirja 18.5.2026. Lisätietoja osoitteessa https://janakkala.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=3842
Lue myös
- Valtatie 2 kapeutuu Forssassa – Talsoilan alikulkukäytävän remontti alkaa elokuussa · 20.8.2026
- Kankarintie katkeaa Kihniössä syyskuun alussa siltaremontin vuoksi · 20.8.2026
- Janakkalan hoitotarvikejakelu muuttuu: Tilaukset jatkossa puhelimitse ja nouto pakettiautomaatista · 19.8.2026
- Tietyö haittaa liikennettä Viralassa elokuussa 2026 · 15.8.2026
- Sastamalan teillä päällystystöitä viikolla 34 – matkantekoon syytä varata lisäaikaa · 14.8.2026
- Tampereentie suljetaan Forssassa elokuussa – siltatyö ohjaa liikenteen kiertoreitille · 11.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.KUNNANHALLITUS: 8/2026 18.5.2026 17:40 · Janakkala