Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 PyhäntäAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Tie 88 katkeaa Pyhännällä elokuussa 2026 – liikenne ohjataan kiertotielle

Iisalmen ja Raahen välinen tie 88 suljetaan tietyön vuoksi Pyhännän Ahokylän kohdalla viikoksi. Liikenne ohjataan työn ajaksi kiertoreitille, jolla on merkittäviä paino- ja kokorajoituksia.

Julkaistu 30.7.2026 klo 12.01

Kuvituskuva: Pyhäntä
Kuvituskuva: Pyhäntä Kuva: Tuntematon · CC BY · Wikimedia Commons

Fintrafficin tieliikennekeskuksen mukaan tietyö sijaitsee noin kaksi kilometriä Ahokylästä Pirttimäen suuntaan. Työmaa vaikuttaa liikenteeseen 31. heinäkuuta ja 7. elokuuta 2026 välisenä aikana. Noin 500 metrin mittaisella vaikutusalueella on käytössä kiertotie, joka on pinnaltaan soraa.

Kiertoreitti asettaa huomattavia rajoituksia raskaalle liikenteelle. Fintraffic ilmoittaa, että reitillä on voimassa ajoneuvon korkeutta, leveyttä, pituutta sekä kokonaispainoa koskevia rajoituksia. Lisäksi kiertotiellä on jyrkkiä mutkia, ja nopeusrajoituksia on laskettu työmaan kohdalla.

Paikallisten autoilijoiden on syytä varautua viivästyksiin, sillä liikennettä ohjataan työmaa-alueella liikennevaloin. Alueella liikkuu myös hitaita huoltoajoneuvoja, ja tien pinta voi olla paikoin soraa jo ennen varsinaista kiertotietä.

Lähde: Fintraffic / Digitraffic

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).

Lähde: Fintraffic / Digitraffic (liikenne)

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Tie 88, Pyhäntä. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)