Tiellä 679 alkaa kesällä 2026 tietyö Maalahdessa – liikenne ohjataan yhdelle kaistalle
Tiellä 679 aloitetaan kesäkuun lopussa 2026 tietyö, joka hidastaa liikennettä Långåminnen ja Maalahden välisellä osuudella. Työmaa-alue ulottuu yli viiden kilometrin matkalle ja tuo mukanaan nopeusrajoituksia sekä liikennevalo-ohjauksen.
Julkaistu 27.6.2026 klo 12.01

Tiellä 679 aloitetaan tietyö kesällä 2026. Fintrafficin liikennedatan mukaan työmaa sijaitsee Maalahden alueella ja vaikuttaa liikenteeseen noin 5,6 kilometrin matkalla Ribäckenin tienhaaran suuntaan. Työt alkavat 28. kesäkuuta ja niiden arvioidaan kestävän heinäkuun 2. päivään saakka.
Remontin aikana toinen ajokaista suljetaan, ja liikennettä ohjataan työmaan kohdalla liikennevaloilla. Autoilijoiden on syytä varautua viivästyksiin, sillä liikennevirta hidastuu erityisesti ruuhka-aikoina. Alueella liikkuu myös hitaita huoltoajoneuvoja ja käytössä on avotulilämmittimiä, mikä viittaa mahdollisiin päällystystöihin.
Työmaan kohdalla on voimassa alennettu nopeusrajoitus turvallisuuden varmistamiseksi. Tielläliikkujia kehotetaan varaamaan matkantekoon tavallista enemmän aikaa töiden ollessa käynnissä.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Liikennehäiriö jatkuu valtatiellä 8 Maalahden ja Närpiön välillä · 8.9.2026
- Maalahteen saatiin uusi seniorineuvoja – ikäihmisten tapahtumakalenteri täyttyy syksyn aikana · 26.8.2026
- Vaasan työttömien määrä kasvoi heinäkuussa – pitkäaikaistyöttömyys lisääntyy koko alueella · 25.8.2026
- Hammashoidon jonot purkautuivat Vaasan seudulla – hyvinvointialue vältti jättisakot · 10.8.2026
- Tietyö haittaa liikennettä tiellä 679 Maalahdessa elokuussa 2026 · 3.8.2026
- Kasitien tietyö hidastaa liikennettä Maalahdessa kesällä 2026 · 27.6.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 679, Maalahti. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)