Tietyö haittaa liikennettä tiellä 642 Äänekoskella kesäkuussa 2026
Äänekoskella sijaitsevalla tiellä 642 alkaa kesäkuussa 2026 tietyö, joka tukkii toisen ajokaistan ja hidastaa matkantekoa yli kahden kilometrin matkalla. Liikenne ohjataan työmaan kohdalla yhdelle ajokaistalle, ja autoilijoiden on syytä varautua viivästyksiin erityisesti ruuhka-aikoina.
Julkaistu 6.6.2026 klo 09.22

Fintrafficin liikennetietojen mukaan tietyö käynnistyy sunnuntaina 7. kesäkuuta 2026 ja sen arvioidaan kestävän tiistaihin 16. kesäkuuta 2026 saakka. Työmaa sijaitsee Kuusan ja Äänekosken välisellä tieosuudella. Tarkempi työskentelyalue alkaa noin sata metriä Kaura-Ahosta ja jatkuu 2,3 kilometrin matkan Paadentaipaleen suuntaan.
Tietyön aikana käytössä on vain yksi ajokaista, jolla liikenne kulkee vuorotellen kumpaankin suuntaan. Matkantekijöiden on varauduttava lyhytaikaisiin pysäytyksiin ja nopeusrajoituksiin. Työmaalla liikkuu hitaita huoltoajoneuvoja, ja alueella käytetään myös avotulilämmitintä, mikä voi vaikuttaa liikennejärjestelyihin.
Tiellä 642 liikkuvien kannattaa varata matkaansa tavanomaista enemmän aikaa kesäkuun alkupuolella. Erityisesti ruuhkatunneille ennustetaan viivästyksiä.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic (avoin liikennedata)
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Teollisuuskiinteistön suodatinpalo työllisti pelastuslaitosta Äänekoskella · 30.9.2026
- Kahden auton peräänajo haittasi liikennettä nelostiellä Viitasaaren rajalla · 23.9.2026
- Jyväskylän pelastuslaitoksella useita tehtäviä: lastenrattaiden palo ja hissiin jumiutuneita · 22.9.2026
- Öljyvahingot ja kaatuneet puut työllistivät pelastuslaitosta Jyväskylässä · 20.9.2026
- Kaatuneet puut työllistivät pelastuslaitosta Korpilahdella – sähkölinjoja poikki · 20.9.2026
- Öljyvuoto sotki katuja Jyväskylässä – pelastuslaitoksella useita tehtäviä · 19.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 642, Äänekoski. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)