Tietyö haittaa liikennettä tiellä 900 Kuhmossa – liikennevalo-ohjaus käyttöön syyskuussa
Kuhmon ja Sotkamon välisellä tiellä 900 aloitetaan tietyö syyskuun lopulla, mikä tuo tielle nopeusrajoituksia ja liikennevalo-ohjauksen. Työmaa sijaitsee lähellä Murtosalmen siltaa, ja se kaventaa tien yhdelle ajokaistalle.
Julkaistu 26.9.2026 klo 12.02

Fintrafficin liikennetietojen mukaan tiellä 900 aloitetaan kunnostustyöt sunnuntaina 27. syyskuuta 2026. Työmaa sijaitsee Kuhmossa noin 800 metrin päässä Murtosalmen sillalta Hietaperän suuntaan. Remontin on arvioitu kestävän lokakuun 9. päivään saakka.
Paikallisten autoilijoiden on syytä varautua viivästyksiin, sillä yksi ajokaista suljetaan kokonaan käytöstä. Liikennettä ohjataan työmaan kohdalla liikennevaloilla, ja ajoneuvot pääsevät ohittamaan paikan vuorotellen yhdellä kaistalla.
Työmaan kohdalla on voimassa alennettu nopeusrajoitus turvallisuuden varmistamiseksi. Rajoitukset koskevat molempia ajosuuntia koko korjaustyön ajan.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50471317
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kuhmossa esitetään uusia etuja omaishoitajille ja maksutonta liikuntapassia kutsuntaikäisille · 25.9.2026
- Kaksi autoa kolaroi Kuhmossa – ohitustilanne päättyi ulosajoon Peuranpolulla · 13.9.2026
- Kuhmon metsissä marjastetaan nyt ulkomaisin voimin ilman työsuhdetta · 29.8.2026
- Kuhmon esteettömyydessä puutteita – neuvosto vaatii parannuksia pankkiin ja kaupungintalolle · 26.8.2026
- Kuhmo vastustaa valtionosuusleikkauksia – ”Heikentää mahdollisuuksia turvata peruspalvelut” · 20.8.2026
- Sotien mukana levinneitä poimulehtiä ja niittysieniä kartoitetaan – havaintoja myös Kuhmossa · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 900, Kuhmo. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)