Tietyö hidastaa liikennettä Pyhännän kirkonkylän tuntumassa tiellä 88
Tiellä 88 aloitetaan huoltotyöt Pyhännän kirkonkylän läheisyydessä heinäkuussa 2026. Työmaa aiheuttaa nopeusrajoituksia ja vaatii autoilijoilta erityistä tarkkaavaisuutta hitaasti liikkuvien työkoneiden vuoksi.
Julkaistu 14.7.2026 klo 12.00

Fintrafficin tieliikennekeskuksen mukaan tiellä 88 eli Raahen ja Iisalmen välisellä väylällä suoritetaan tietyötä Pyhännän kohdalla. Työalue sijaitsee noin 500 metrin päässä Pyhännän kirkonkylästä, ja se ulottuu sadan metrin matkalle Pyhännän suuntaan.
Liikenteen sujuvuuteen vaikuttava hanke on ajoitettu alkavaksi 14. heinäkuuta 2026, ja työn arvioidaan valmistuvan seuraavaan päivään 15. heinäkuuta mennessä. Paikallisten asukkaiden ja läpikulkumatkalla olevien on syytä varautua matka-ajan pidentymiseen.
Työmaan kohdalla on käytössä alennettu nopeusrajoitus turvallisuuden varmistamiseksi. Lisäksi tiellä liikkuu hitaasti etenevää huoltokalustoa, mikä voi aiheuttaa ajoittaista jonoutumista lyhyellä tieosuudella.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50467329
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 88, Pyhäntä. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)