Tietyö hidastaa liikennettä tiellä 78 Puolangalla heinäkuussa 2026
Paltamon ja Pudasjärven välisellä tieosuudella alkaa usean päivän mittainen tietyö, joka tuo mukanaan nopeusrajoituksia ja liikennevalot. Työmaa sijaitsee Leipivaaran pohjoispuolella ja vaikuttaa merkittävästi ajonopeuksiin.
Julkaistu 4.7.2026 klo 12.02

Puolangalla tiellä 78 alkaa tietyö, joka vaikuttaa liikenteeseen sunnuntaista 5. heinäkuuta 2026 alkaen. Fintrafficin liikennedatan mukaan työmaa sijaitsee noin viiden kilometrin päässä Leipivaarasta Puolangan suuntaan, ja sen vaikutusalue on pituudeltaan 3,5 kilometriä.
Liikkujien on syytä varautua viivästyksiin, sillä paikalla on käytössä liikennevalot ja vain yksi ajokaista. Liikenne ohjataan kulkemaan vuorotellen kumpaankin suuntaan. Työmaalla on voimassa nopeusrajoituksia, ja alueella liikkuu hitaita huoltoajoneuvoja sekä käytetään avotulilämmittimiä.
Tietyön on arvioitu päättyvän keskiviikkona 8. heinäkuuta 2026. Erityisesti ruuhka-aikoina matkantekoon kannattaa varata tavanomaista enemmän aikaa. Työmaa asettaa rajoituksia myös ajoneuvojen leveydelle.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50466716
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Nuori mies menehtyi ulosajossa Puolangalla · 15.8.2026
- Tietyö haittaa liikennettä tiellä 78 Puolangan ja Pudasjärven välillä · 15.8.2026
- Tie 78 remonttiin Puolangan ja Pudasjärven välillä syksyllä 2026 · 15.8.2026
- Kivikankaan ja Puokion välisellä tieosuudella tietyö heinäkuun lopussa · 30.7.2026
- Tietyö kaventaa kaistoja seututiellä 800 Puokiossa · 29.7.2026
- Puolangan Kiiskisjärvellä havaittu hieman sinilevää – muilla havaintopaikoilla tilanne puhdas · 27.7.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 78, Puolanka. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)