Tietyö kaventaa ajokaistoja tiellä 471 Enonkoskella heinäkuussa 2026
Savonlinnan ja Enonkosken välisellä tieosuudella tehdään tietyötä, joka vaikuttaa liikenteen sujuvuuteen heinäkuun alussa 2026. Työmaa aiheuttaa ajokaistojen kaventumista Simanalan pohjoispuolella.
Julkaistu 4.7.2026 klo 12.00

Enonkoskella tiellä 471 aloitetaan tietyöt, jotka vaikuttavat liikenteeseen Savonlinnan ja Enonkosken välisellä reitillä. Fintrafficin liikennedatan mukaan työmaa sijaitsee noin 6,4 kilometrin päässä Simanalasta Laasalantien suuntaan.
Liikenteelle on asetettu rajoituksia, sillä ajokaistat ovat työn kohdalla tavallista kapeammat. Autoilijoiden on syytä noudattaa erityistä varovaisuutta kapeiden kaistojen vuoksi.
Tietyö on voimassa lyhyen aikaa kesällä 2026. Rajoitukset alkavat sunnuntaina 5. heinäkuuta ja päättyvät maanantaina 6. heinäkuuta.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50466839
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 471, Enonkoski. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)