Tietyö kaventaa ajokaistoja tiellä 71 Kiteellä syyskuussa 2026
Kiteellä tiellä 71 suoritetaan tietyö, joka vaikuttaa liikenteen sujuvuuteen syyskuun alussa 2026. Työmaa sijaitsee Kerimäen ja Kiteen välisellä osuudella, ja se tuo mukanaan kavennetut ajokaistat.
Julkaistu 2.9.2026 klo 06.00

Fintrafficin tieliikennekeskuksen välittämän tiedon mukaan tiellä 71 aloitetaan tietyö keskiviikkona 2. syyskuuta 2026. Työmaa sijoittuu tarkemmin noin 7,3 kilometrin päähän Pihlajaniementiestä Väärämäen suuntaan mentäessä.
Autoilijoiden on syytä noudattaa alueella erityistä varovaisuutta, sillä tietyön vuoksi ajokaistat ovat tavallista kapeammat. Rajoitukset ovat voimassa koko päivän ajan, ja ne vaikuttavat molempiin ajosuuntiin Kiteen ja Kerimäen välisellä reitillä.
Paikallisten asukkaiden ja muiden tielläliikkujien kannattaa varautua mahdollisiin pieniin viivästyksiin. Työmaan arvioitu kesto on rajoitettu yhteen päivään.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50470006
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kiteen keskustan valtuustoryhmään uusia varajäseniä · 20.10.2026
- Kiteeläinen Mikko Makkonen pystytti vanhan rajavalvontatornin pihamaalleen · 17.10.2026
- Kiteeläinen musiikkivaikuttaja ennakoi Nightwishin tulevaisuutta laulajavaihdoksen myötä · 16.10.2026
- Syrjäsalmen sillalla tietyö lokakuussa 2026 – kaistat kapenevat kuutositiellä · 16.10.2026
- Liikenneonnettomuus valtatiellä 6 Kiteellä · 13.10.2026
- Kiteen talous kesäkuun lopussa: Toimintakate 13,9 miljoonaa euroa miinuksella · 30.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 71, Kitee. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)