Tietyö kaventaa ajokaistoja viitostiellä Sodankylässä elokuussa 2026
Sodankylän eteläpuolella sijaitsevalla Pullinpuolen alueella tehdään tietyötä, joka vaikuttaa liikenteen sujuvuuteen elokuussa 2026. Työmaa aiheuttaa kavennuksia sekä ajokaistoille että kevyen liikenteen väylille.
Julkaistu 10.8.2026 klo 12.00
Valtatie 5:llä tehdään tietyötä Kemijärven ja Sodankylän välisellä osuudella, selviää Fintrafficin liikennedatasta. Työkohde sijaitsee noin 900 metriä Pullinpuolesta Sodankylän suuntaan.
Työt on ajoitettu alkavaksi 11. elokuuta 2026, ja niiden arvioidaan kestävän seuraavaan päivään saakka. Liikenteelle aiheutuu rajoituksia kapeampien ajokaistojen muodossa. Fintrafficin mukaan rajoitukset koskevat myös jalankulkijoita ja pyöräilijöitä, sillä kevyen liikenteen väylä on työn aikana joko kapeampi tai suljettu.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Sodankylän elokuvajuhlat vierailevat Karkkilassa lokakuussa – ohjelmassa ennakkonäytöksiä ja tekijävieraita · 17.9.2026
- Sodankylän kylien ikäihmisille luvassa 200 euron palveluseteleitä · 15.9.2026
- Henkilö menehtyi työtapaturmassa Sodankylässä · 8.9.2026
- Sodankylässä puututtiin matkailijoiden aiheuttamiin järjestyshäiriöihin – kyläyhdistys perusti oman matkaparkin · 3.9.2026
- Rajalan tiellä Sodankylässä tietyö syyskuun alussa 2026 · 30.8.2026
- Poliisi selvitti joukkotappelua Kittilän Levillä · 29.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 5, Sodankylä. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)