Tietyö kaventaa kaistoja Pallaksen ja Raattaman välisellä tieosuudella lokakuussa
Kittilän ja Peltovuoman välisellä tiellä 957 tehdään tietyötä lokakuun 2026 alussa, mikä tuo mukanaan nopeusrajoituksia ja kapeampia ajokaistoja. Työmaa sijaitsee noin 15 kilometrin päässä Pallaksen tienhaarasta Raattaman suuntaan.
Julkaistu 5.10.2026 klo 18.00
Fintrafficin tieliikennekeskuksen välittämän tiedon mukaan tiellä 957 aloitetaan kunnostustyöt maanantaina 5. lokakuuta 2026. Työmaa sijaitsee Särkijärven ja Peltovuoman välisellä osuudella, tarkemmin ottaen 15,4 kilometriä Pallaksen risteyksestä pohjoiseen.
Liikenteen sujuvuuteen vaikutetaan noin sadan metrin mittaisella alueella. Paikalla on käytössä alennettu nopeusrajoitus, ja autoilijoiden on syytä varautua tavanomaista kapeampiin ajokaistoihin. Työalueella liikkuu myös hitaasti etenevää huoltokalustoa.
Tietyön arvioidaan kestävän kolme päivää, ja urakan on määrä valmistua keskiviikkona 7. lokakuuta 2026. Alueella liikkuvien kannattaa varata matkantekoon hieman tavallista enemmän aikaa ja noudattaa erityistä varovaisuutta työkoneiden läheisyydessä.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50471871
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kittilän lentoasema varautuu talven matkustajaryntäykseen – kausityöntekijöiden määrää kasvatettu · 14.10.2026
- Kittilän matkailurakentaminen kiihtyy ennätysvauhtiin · 10.10.2026
- Tietyö kaventaa kaistoja Rauhalan ja Kutunivan välillä lokakuussa 2026 · 9.10.2026
- Helsinki-Vantaan lentotarjonta laajenee: Uusia kohteita Australiasta Eurooppaan · 8.10.2026
- Laskettelukausi käynnistyi Levillä – ennakkotilaaja säästää hissilippujen hinnoissa · 2.10.2026
- Tietyö kaventaa ajorataa Pallaksentien ja Raattaman välillä syyskuussa 2026 · 26.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 957, Kittilä. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)