Tietyö kaventaa kaistoja tiellä 140 Lahdessa syksyllä 2026
Lahden ja Heinolan välisellä tieosuudella alkaa syyskuussa 2026 tietyö, joka tuo mukanaan nopeusrajoituksia ja kapeampia ajokaistoja. Liikennehaittojen arvioidaan kestävän lokakuun loppuun saakka.
Julkaistu 5.9.2026 klo 12.05

Fintrafficin liikennetietojen mukaan tiellä 140 aloitetaan tietyöt sunnuntaina 6. syyskuuta 2026. Työmaa sijaitsee Lahden alueella Arkiomaantien liittymän pohjoispuolella, ja se ulottuu noin kolmen kilometrin matkalle Härkälänkylän suuntaan.
Autoilijoiden on syytä varautua tavanomaista hitaampaan matkantekoon, sillä työalueella on käytössä alennettu nopeusrajoitus. Fintraffic varoittaa myös kapeista ajokaistoista ja tiellä liikkuvista hitaista huoltoajoneuvoista, jotka voivat vaikuttaa liikenteen sujuvuuteen.
Remontin on ilmoitettu päättyvän 31. lokakuuta 2026. Paikallisten asukkaiden ja säännöllisesti Lahden ja Heinolan väliä kulkevien kannattaa varata matkaan hieman tavallista enemmän aikaa töiden ollessa käynnissä.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50469637
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Valtatie 12 poikki Lahdessa kolarin vuoksi – liikenne ohjataan kiertotielle · 2.10.2026
- Lahden kehätien tunnelit suljetaan huoltotöiden vuoksi · 2.10.2026
- Asikkalalaisperheille uusi digitaalinen tuki lapsen kielenkehityksen seurantaan · 2.10.2026
- Päijät-Häme panostaa palliatiiviseen hoitoon säästöpaineista huolimatta · 1.10.2026
- Verkkotilaisuus pureutuu nuorten päihteiden käyttöön ja urheiluun Lahdessa · 1.10.2026
- Lemin valtionteiden hoitovastuu siirtyy Destialle vuonna 2026 · 30.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 140, Lahti. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)