Tietyö sulkee ajokaistan tiellä 513 Joensuussa syyskuussa 2026
Uimaharjun ja Luhtapohjan välisellä tieosuudella Joensuussa tehdään tietyötä, joka rajoittaa liikennettä ja laskee nopeusrajoituksia syyskuun alussa 2026.
Julkaistu 5.9.2026 klo 12.00

Fintrafficin liikennedatan mukaan tiellä 513 aloitetaan tietyö sunnuntaina 6. syyskuuta 2026. Työmaa sijaitsee noin 2,2 kilometrin päässä Palovaarasta Pamilonkosken sillan suuntaan, ja sen vaikutusalue on pituudeltaan noin 500 metriä.
Liikenteelle aiheutuu haittaa, sillä yksi ajokaista suljetaan työn ajaksi. Paikalla on käytössä alennettu nopeusrajoitus turvallisuuden varmistamiseksi. Alueella liikkuvien kannattaa varautua tavanomaista hitaampaan matkantekoon.
Työn on arvioitu valmistuvan tiistaina 8. syyskuuta 2026. Liikennerajoitukset poistuvat, kun urakka saadaan päätökseen.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kuljettajaa epäillään törkeästä rattijuopumuksesta Joensuussa – jäi kiinni pikaruokaravintolan pihalla · 24.10.2026
- Henkilöauto törmäsi hirveen Ilomantsintiellä Tuupovaarassa – kuljettaja loukkaantui · 23.10.2026
- Joensuun terveysnäkymät esillä: Sydänoireet ja lasten infektiokierteet puhuttavat · 22.10.2026
- Joensuun uudelle musiikki- ja kulttuuritalolle valittiin rakennesuunnittelija · 21.10.2026
- Poliisi sai valmiiksi Joensuun Rantakylän ryöstösarjan tutkinnan – epäiltyinä 14- ja 15-vuotiaat nuoret · 21.10.2026
- Joensuun palkittu lämpöpumppulaitos mahdollisti kuukauden tauon polttamisessa · 20.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 513, Joensuu. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)