Tietyö sulkee kaistan ja hidastaa liikennettä tiellä 110 Halikossa kesäkuussa 2026
Salo–Turku-tiellä Halikossa alkaa kesäkuussa 2026 tietyö, joka sulkee toisen ajokaistan ja tuo alueelle valo-ohjauksen. Liikkujien on syytä varautua matka-ajan pitenemiseen erityisesti ruuhka-aikoina.
Julkaistu 6.6.2026 klo 09.19

Tiellä 110 Salon ja Turun välisellä osuudella aloitetaan tietyöt kesäkuussa 2026. Fintrafficin liikennetietojen mukaan työmaa sijaitsee Halikossa ja ulottuu noin kilometrin pituiselle alueelle Rikalan kiertoliittymän suuntaan.
Työmaan kohdalla on käytössä vain yksi ajokaista, ja liikenne ohjataan vuorotellen kummastakin suunnasta liikennevalojen avulla. Alueella liikkuu myös hitaasti eteneviä huoltoajoneuvoja, minkä vuoksi matkantekoon kannattaa varata tavallista enemmän aikaa.
Liikennerajoitukset ovat voimassa kahden päivän ajan 7.–8. kesäkuuta 2026. Autoilijoiden on hyvä huomioida viivästykset erityisesti ruuhkatunneissa.
Uutisen lähteenä on käytetty Fintrafficin avointa liikennetietoa.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Tietyö hidastaa liikennettä Perttelin ja Lautelan välillä lokakuussa · 23.10.2026
- Kiikalanharjun tiealueen hiekkapintoja avataan paahdelajien turvaksi · 23.10.2026
- Ykköstielle tietyö Salon ja Kaarinan välille lokakuussa 2026 · 21.10.2026
- Suomen salibandymiehille murskavoitto Ruotsista Kokkolan MM-kenraalissa · 18.10.2026
- Salon vanha pulpettitehdas muuttuu loft-kodeiksi vuoden 2028 Asuntomessuille · 15.10.2026
- Naantaliin ja Maskuun Eurojackpot-voittoja – porukkapeli toi yli 120 000 euroa · 13.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 110, Salo. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)