Turussa tehty tutkimus paljastaa: Ensipsykoosipotilaiden masennus ja ahdistus jäävät usein diagnosoimatta
Turun psykiatrian palveluissa toteutetussa tutkimuksessa havaittiin, että merkittävä osa ensipsykoosiin sairastuneiden potilaiden samanaikaisista masennus- ja ahdistushäiriöistä jää tunnistamatta tavanomaisessa hoitotyössä.
Julkaistu 29.7.2026 klo 04.00

Turku Early Psychosis Study (TEPS) -tutkimuksessa selvitettiin, kuinka usein ensipsykoosipotilailla esiintyy samanaikaista masennusta tai ahdistusta. Tutkijat vertasivat potilasasiakirjoihin kirjattuja kliinisiä diagnooseja järjestelmälliseen SCID-I-tutkimushaastatteluun. Tutkimukseen osallistui 94 potilasta, joiden tietoja seurattiin vuoden ajan hoidon alkamisesta.
Tulokset osoittivat huomattavan eron tutkimusdiagnoosien ja käytännön hoitotyön välillä. Haastattelujen perusteella 42 prosenttia potilaista, joilla oli ei-affektiivinen psykoosi, kärsi elinaikaisesta vakavasta masennuksesta, mutta kliininen diagnoosi oli kirjattu vain puolelle heistä. Ahdistushäiriöiden kohdalla tilanne oli samankaltainen: lähes puolella koko potilasryhmästä todettiin ahdistushäiriö, mutta vain 40 prosenttia näistä tapauksista oli diagnosoitu kliinisesti seurantavuoden aikana.
Early Intervention in Psychiatry -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan tulokset viittaavat siihen, että psykiatrisessa hoidossa tarvittaisiin entistä järjestelmällisempiä diagnostiikkamenetelmiä. Tämä auttaisi tunnistamaan potilaiden oireet kokonaisvaltaisesti ja mahdollistaisi yksilöllisemmät hoitostrategiat.
Tutkimusryhmään kuului asiantuntijoita muun muassa Turun yliopistosta ja Tyksistä. Lähde: Maija Walta ym. (2024). Early Intervention in Psychiatry.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Comorbid Mood and Anxiety Disorder Diagnoses in Patients With First‐Episode Psychosis: Comparison Between Research and Clinical Diagnoses · Tieteelliset julkaisut (OpenAlex-haku)