Useita päihtyneitä ja kortittomia kuljettajia jäi kiinni Keminmaassa ja Kemissä lauantaina
Lapin poliisi tavoitti lauantain aikana Meri-Lapissa kolme epäiltyä rattijuoppoa ja selvitti liikenneonnettomuutta, jossa kortiton kuljettaja törmäsi pyöräilijään.
Julkaistu 28.9.2026 klo 00.31
Keminmaan kauppakeskuksessa poliisi tavoitti aamukymmeneltä autoilijan, jota epäillään törkeästä rattijuopumuksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta. Miehen puhalluskoe oli 0,89 mg/l. Myöhemmin iltapäivällä Keminmaassa jäi kiinni nainen, jonka epäillään ajaneen amfetamiinin vaikutuksen alaisena. Hänen hallustaan löytyi myös huumausaineita, minkä vuoksi tapausta tutkitaan rattijuopumuksena ja huumausainerikoksena.
Kemissä Keskuspuistokadulla tapahtui aamupäivällä pakettiauton ja polkupyöräilijän välinen törmäys. Lapin poliisilaitoksen mukaan pakettiautoa kuljettanut henkilö oli jättänyt noudattamatta väistämisvelvollisuuttaan ja hänellä ei ollut voimassa olevaa ajo-oikeutta. Ennen puolta yötä Kemissä tapahtui vielä peräänajo liikennevaloissa, jossa perään ajaneen miehen epäillään olleen vahvasti päihtynyt 1,09 mg/l puhallustuloksen perusteella.
Asiasta tiedotti Lapin poliisilaitos.
Lähde: https://poliisi.fi/-/liikennerikokset-tyollisivat-poliisia-meri-lapissa
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Lapin poliisilaitos.
Lue myös
- Meri-Lapin matkailuoppaan koulutus alkaa lokakuussa – haku on nyt käynnissä · 24.9.2026
- Meri-Lapin jousikvartetti tuo wieniläisklassikoita Simoon marraskuussa · 14.9.2026
- Keminmaan Kivaloilla nautitaan helposta retkeilystä lokakuun alussa · 10.9.2026
- Metsämörri kutsuu lapsiperheitä ulkoilemaan lokakuussa · 10.9.2026
- Keminmaan yli 65-vuotiaille suunnatut maanantaireippailut alkavat kirjastolta · 10.9.2026
- Kallinkankaan hiihtostadionilla kilpaillaan koko perheen luonto-olympialaisissa · 3.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Liikennerikokset työllisivät poliisia Meri-Lapissa · Lapin poliisilaitos