Utajärveläinen Joona Piirala päätyi vuokraamaan maatilansa
Utajärvellä asuva 35-vuotias Joona Piirala on päätynyt poikkeukselliseen ratkaisuun tilansa suhteen. Hän haluaa säilyttää omistusoikeuden maatilaansa, mutta ei jatka itse sen viljelemistä.
Julkaistu 24.7.2026 klo 06.00
Ylen uutisoima ratkaisu heijastaa maataloudessa yleistyvää ilmiötä, jossa maatiloja vuokrataan eteenpäin. Piirala ei halunnut luopua tilastaan kokonaan, mutta ei myöskään halunnut jatkaa toimintaa itse.
Maatilojen vuokraaminen on nouseva trendi, joka helpottaa alalle tulemista. Se mahdollistaa maatalousyrittäjäksi ryhtymisen ilman suuria alkuinvestointeja tai merkittävää pääomaa. Piiralan tapauksessa vuokraaminen tarjosi vaihtoehdon tilan myymiselle tai perinteiselle jatkamiselle, jolloin tila pysyy tuotantokäytössä omistussuhteen säilyessä ennallaan.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Joona Piirala, 35, ei halua luopua maatilastaan, mutta ei halua jatkaakaan – päätyi poikkeukselliseen ratkaisuun · Yle Uutiset · Pääuutiset