Utajärvelle suunnitellaan uutta ulkokaukaloa vielä tälle vuodelle – kustannusarvio 165 000 euroa
Utajärven elinkeinovaliokunta kannattaa nuorisovaltuuston aloitetta uuden ulkojään ja -kaukalon rakentamisesta vielä kuluvan vuoden aikana. Hankkeen kokonaiskustannusarvioksi on laskettu 165 000 euroa.
Julkaistu 4.6.2026 klo 19.15
Uutta ulkojäätä ja pysyvää kaukalorakennetta valaistuksineen on pohjustettu muun muassa kunnan HYTE-työryhmässä. Tähän asti kunta on ylläpitänyt talvisin ulkojäätä yleisurheilukentällä ilman reunuksia. Uudessa hankkeessa on tarkoitus hyödyntää jäähallilta varastoon jäänyttä vanhaa kaukalorakennetta.
Karkean suunnitelman mukaan hankkeen suurin kuluerä on maanrakennustyöt, joiden osuus on 135 000 euroa. Lisäksi valaistukseen ja sähköliittymään on varattu 16 000 euroa, suunnitteluun ja rakennuttamiseen 12 000 euroa sekä vesipostiin 2 000 euroa. Valiokunnan mukaan hanke edistää merkittävästi alueen liikunta- ja harrastusmahdollisuuksia.
Kokouksen pöytäkirja on kokonaisuudessaan luettavissa osoitteessa https://utajarvi.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026499
Lähde: Utajärvin Elinkeinovaliokunta pöytäkirja 14.4.2026.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Elinkeinovaliokunta 14.04.2026 Pöytäkirja · Utajärvi