Vaajasalossa alkaa pitkäkestoinen tietyö ensi vuoden elokuussa
Kuopion Vaajasalossa varaudutaan poikkeaviin liikennejärjestelyihin, kun tiellä 16344 alkaa loppuvuoteen kestävä tietyö. Työmaa sijaitsee lähellä Kortesalmen lossia ja tuo mukanaan muun muassa kiertotien sekä painorajoituksia.
Julkaistu 12.8.2026 klo 12.00

Fintrafficin tieliikennekeskuksen välittämän tiedon mukaan tietyö sijaitsee noin 300 metrin päässä Kortesalmen lossilta Vaajasalon suuntaan. Työt alkavat 13. elokuuta 2026 ja niiden arvioidaan kestävän joulukuun alkuun saakka.
Paikallisten asukkaiden ja muiden tielläliikkujien on syytä varautua merkittäviin muutoksiin ajoreiteillä. Työmaan kohdalla otetaan käyttöön kiertotie, joka on pinnoitteeltaan soraa. Kiertotiellä on myös huomioitava kaarteet sekä voimaan astuvat nopeusrajoitukset.
Liikennettä rajoitetaan hankkeen aikana myös painorajoituksin. Lisäksi alueella liikkuu hitaasti etenevää huoltokalustoa, mikä voi vaikuttaa matka-aikoihin Vaajasalon saarella.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50468798
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kahden kirurgin yhteistyö parantaa haimasyöpäleikkausten tuloksia KYSissä · 3.10.2026
- Puutossalmen lossin liikenteeseen tulossa muutoksia lokakuussa 2026 · 2.10.2026
- Trubaduuri Juuso Happonen juhlistaa 30-vuotista taiteilijauraansa konsertilla Kuopiossa · 1.10.2026
- Kuopion Leväsen henkirikostutkinnassa vangittu nainen on vapautettu · 1.10.2026
- Viitostielle tietyö Kuopion eteläpuolelle – liikenne hidastuu Matkuksen ja Hiltulanlahden välillä · 30.9.2026
- Tietyö haittaa liikennettä Riistaveden ja Juankosken välillä lokakuun alussa · 30.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 16344, eli Vaajasalo, Kuopio. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)