Vaaralliset ohitukset piinaavat pyöräilijöitä Hailuodon tiellä
Hailuodon kiinteä yhteys ja kapea Luovontie ovat osoittautuneet turvattomiksi pyöräilijöille autoilijoiden läheisten ohitustilanteiden vuoksi. Paikalliset asukkaat ovat alkaneet välttää maantiellä liikkumista vaaratilanteiden pelossa.
Julkaistu 6.7.2026 klo 18.01

Autoilijoiden ajokäyttäytyminen Hailuodon tieyhteydellä aiheuttaa vakavaa huolta paikallisten pyöräilijöiden keskuudessa. Erityisesti kapealla Luovontiellä tapahtuvat ohitukset koetaan vaarallisiksi, sillä autot ohittavat polkupyöräilijöitä liian pienellä turvavälillä.
Hailuotolaiset kuvailevat tilannetta poikkeuksellisen pelottavaksi. Eräs kokenut pyöräilijä toteaa, ettei ole koskaan pelännyt yhtä paljon kuin nykyisessä liikenteessä. Turvattomuuden tunne on johtanut siihen, että osa saaren asukkaista on alkanut välttää maantiellä liikkumista kokonaan.
Asiasta uutisoi aiemmin muun muassa Yle.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Keskustelu
Ladataan…