Vaasan bussiliikenteeseen muutoksia syyskuussa – useat linjat siirtyvät poikkeusreiteille
Vaasan Veden tietöiden vuoksi useat Liftin bussilinjat kiertävät Korsholmanpuistikon ja Raastuvankadun risteyksen syyskuun ajan. Poikkeusjärjestelyt alkavat tiistaina 1. syyskuuta 2026 ja kestävät neljä viikkoa.
Julkaistu 31.8.2026 klo 12.46

Asiasta uutisoi Vaasan kaupunki, jonka mukaan Korsholmanpuistikon ja Raastuvankadun risteyksessä alkava työmaa estää bussien kääntymisen etelästä keskustan suuntaan. Tämän vuoksi linjat 1, 4, 4V, 7, 7K ja 12 oikaisevat Hietalahdenkadun kautta suoraan Raastuvankadulle. Muutos koskee vain etelästä saapuvaa liikennettä, ja keskustasta poispäin ajavat bussit kulkevat tavallisia reittejään.
Työmaan aikana kyseiset linjat jättävät väliin kolme pysäkkiä, mutta muut Liftin bussit palvelevat näitä pysäkkejä normaalisti. Järjestelyjen on arvioitu päättyvän syyskuun loppuun mennessä.
Henkilöautoilla risteysalueella liikkuminen on edelleen mahdollista, mutta kääntyminen vasemmalle on kielletty kaikista suunnista. Autoilijoiden on syytä huomioida, että risteyksen liikennevalot on kytketty pois päältä töiden ajaksi.
Lue myös
- Vähänkyrön palveluista ja elinvoimasta keskustellaan asukastilaisuudessa syyskuussa · 31.8.2026
- Vaasan keskussairaalan alueelle suunnitellaan uutta monitoimihotellia · 31.8.2026
- Vaasa uudistaa tonttihintojaan – Vähässäkyrössä luvassa tuntuvia alennuksia · 31.8.2026
- Vaasaan nousee uusi hirsirakenteinen vammaispalveluyksikkö · 31.8.2026
- Yksi menehtyi ja kolme loukkaantui kahden auton kolarissa Laihialla · 29.8.2026
- Liikenneonnettomuus tiellä 715 Risön kohdalla · 28.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Liftin linjat 1, 4, 4V, 7, 7K ja 12 ajavat poikkeusreittiä syyskuussa · Vaasan kaupunki - Vasa stad