Väkivalta ja häiriökäyttäytyminen työllistivät poliisia Oulun yössä – sähköpotkulautailijoille useita sakkoja
Oulun poliisilla oli vilkas työntäyteinen yö perjantain ja lauantain välisenä aikana useiden pahoinpitelyjen, tappeluiden ja järjestyshäiriöiden vuoksi. Erityisesti nuorten aggressiivinen käytös ja päihtymys näkyivät katukuvassa.
Julkaistu 25.7.2026 klo 06.30

Oulun poliisilaitos kertoo, että sateisesta säästä huolimatta iltaa ja yötä leimasivat lukuisat väkivaltatilanteet ja järjestystä ylläpitävien henkilöiden vastustamiset. Keskustan alueella ilmoitettiin useista häiriöistä, joissa osassa oli kyse teräaseilla uhittelusta. Poliisin mukaan Qstock-festivaalin valvonta työllisti partioita tänä vuonna aiempaa enemmän.
Erityisesti alaikäisten ja nuorten aikuisten päihtymys ja aggressiivisuus aiheuttivat poliisille tehtäviä. Osa nuorista kuljetettiin kotiin vanhempiensa luokse, kun taas rähinöineitä henkilöitä päätyi poliisivankilaan. Alaikäisten osalta poliisi teki tapahtumista lastensuojeluilmoitukset.
Liikenteenvalvonnassa poliisi keskittyi perjantai-iltapäivänä sähköpotkulautailijoihin Oulun keskustassa. Tarkastetuista 74 kuljettajasta 15 sai 200 euron liikennevirhemaksun liikennejuopumuksesta moottorittomalla ajoneuvolla. Lisäksi rangaistuksia annettiin jalkakäytävällä ajamisesta ja matkustajien kuljettamisesta laudalla.
Lähde: https://poliisi.fi/-/tappeluita-pahoinpitelyja-ja-kankkarankkakaytosta-oulussa
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Oulun poliisilaitos.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tappeluita, pahoinpitelyjä ja känkkäränkkäkäytöstä Oulussa · Oulun poliisilaitos