Valkeakoskelle ehdotetaan rollaattorimarssia – yhdistysten tila-asiat puhuttavat
Valkeakosken vanhusneuvosto valmistautuu vilkkaaseen syksyyn ja on nostanut esille huolen paikallisten yhdistysten toimitiloista.
Julkaistu 31.8.2026 klo 11.30

Valkeakosken eläkeläiset ry on tehnyt ehdotuksen rollaattorimarssin järjestämisestä kaupungissa keväällä 2027. Tapahtuman tavoitteena on tuoda näkyvyyttä ikäihmisten liikkumiselle ja osallisuudelle. Lisäksi neuvosto valmistelee parhaillaan lokakuun alussa järjestettävää Ikäihmisten Syystapahtumaa ja vanhustenviikon ohjelmaa.
Kokouksessa keskusteltiin kriittisesti Yhdistysten talon katselmuksesta ja tilanteesta, joka koskee järjestöjen käytössä olevia tiloja. Vanhusneuvosto toivoo kaupungin toimitilapäällikköä vieraaksi seuraavaan kokoukseen selvittämään tila-asioiden etenemistä, sillä sopivat kokoontumispaikat ovat elintärkeitä paikalliselle yhdistystoiminnalle.
Neuvosto käsitteli myös aloitetta eläkeläisten neuvolan pilotoinnista. Pirkanmaan hyvinvointialue on kuitenkin suhtautunut ehdotukseen kielteisesti vedoten nykyisten Lähitori-palveluiden kattavuuteen. Paikallisena uutisena esiin nousi myös uimahallin kokeilu, jossa saunominen on jatkossa sallittua uima-asussa.
https://valkeakoski.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=8732
Lue myös
- Valkeakosken vammaisneuvosto otti kantaa vammaispalvelujen tilaan · 31.8.2026
- Lipontien tietyö rajoittaa liikennettä Valkeakoskella syyskuussa 2026 · 29.8.2026
- Liikenneonnettomuus valtatiellä 3 Valkeakoskella · 21.8.2026
- Poliisi tutkii 14-vuotiaaseen kohdistunutta väkivaltaa ja uhkailua Valkeakoskella · 19.8.2026
- Viuhantiellä tietyö elokuussa 2026 – nopeusrajoitukset ja kaistasulku vaikuttavat liikenteeseen · 17.8.2026
- Moottoritien kaistoja suljetaan tietyön vuoksi Valkeakoskella elokuussa 2026 · 13.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Vanhusneuvosto: 4/2026 27.8.2026 09:30 · Valkeakoski