Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 ValkeakoskiAI-koostettu · gemini-2.5-flash

Valkeakosken Vanhusneuvosto kommentoi Aistimetsän suunnitelmaa ja pohti kuntalain muutosehdotusta

Valkeakosken vanhusneuvosto käsitteli kokouksessaan useita ajankohtaisia asioita, kuten Aistimetsän suunnitelmaa ja kuntalakimuutosehdotusta, joka koskee vaikuttamistoimielinten nimeämistä.

Julkaistu 31.3.2026 klo 00.00

Vanhusneuvosto keskusteli Valkeakosken Aistimetsän suunnitelmasta, joka on nähtävillä 27.3.–12.4.2026. Tekninen lautakunta on pyytänyt nuorisovaltuustolta, vammaisneuvostolta ja vanhusneuvostolta kommentteja suunnitelmasta. Vanhusneuvosto kävi keskustelun suunnitelmasta, ja sihteeri kirjaa havainnot tekniseen keskukseen sovitusti.

Kokouksessa käsiteltiin myös lausuntokierroksella olevaa kuntalakimuutosehdotusta. Ehdotuksen mukaan vanhusneuvoston sijasta voitaisiin käyttää muuta nimitystä, joka kuvaisi paremmin sen edustamaa paikallista väestöryhmää, kuten esimerkiksi ikäneuvostoa. Kunnanhallitus voisi myös asettaa vanhusneuvoston sijasta muun vastaavan ikääntyneiden henkilöiden vaikuttajaryhmän.

Lisäksi vanhusneuvosto suunnittelee Ikäihmisten syystapahtumaa 8.10.2026, jossa on luvassa musiikkia ja puheenvuoroja. Tänä vuonna esittelypöydissä painotetaan eläkeläisjärjestöjä. Neuvosto on myös järjestämässä ikääntyneiden asemaa ja oikeuksia käsittelevän luennon Valkeakoski-opistolla 14.4.2026, jossa luennoitsijana toimii vanhusasiavaltuutettu Päivi Topo. Yhteistyössä Kino-Sampon kanssa järjestetään vanhusneuvoston elokuvanäytös 29.4.2026, jossa esitetään elokuva Timantit.

Lähde: Valkeakoskin Vanhusneuvosto pöytäkirja 31.3.2026. Lisätietoja kokouksen pöytäkirjasta löytyy osoitteesta https://valkeakoski.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=8574

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Vanhusneuvosto: 2/2026 31.3.2026 09:30 · Valkeakoski