Valo-ohjaus ja kapeammat kaistat hidastavat liikennettä kakkostiellä Porissa elokuussa 2026
Valtatie 2:lla Porin ja Mäntyluodon välisellä osuudella alkaa kolmen kilometrin mittainen tietyö, joka tuo mukanaan liikennevalot ja ajoneuvojen leveysrajoituksia. Elokuun 2026 alkupuolella käynnistyvä hanke vaikuttaa liikenteeseen Ulasoorin suunnassa.
Julkaistu 1.8.2026 klo 12.03

Fintrafficin liikennetietojen mukaan tietyömaa sijaitsee Porissa valtatie 2:lla, alkaen noin puoli kilometriä Laanin liittymästä Ulasoorin suuntaan. Työalue ulottuu kolmen kilometrin matkalle, ja sen arvioitu kesto on 2. elokuuta – 21. elokuuta 2026 välisenä aikana.
Liikenne ohjataan kulkemaan yhdellä kaistalla vuorotellen liikennevalojen avulla. Työmaalla on käytössä myös ajoneuvojen leveysrajoitus, ja alueella liikkuu hitaita huoltoajoneuvoja.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Porin Kaanaan voimalaitokselle uusi sähkökattila – fossiilisten polttoaineiden käyttö vähenee · 24.8.2026
- Valtatie 8:n päällystystyöt jatkuvat Merikarvialla – varaudu viivästyksiin viikolla 35 · 21.8.2026
- Liikenneonnettomuus valtatiellä 8 Porin pohjoispuolella · 20.8.2026
- Kuljettajaa epäillään törkeästä rattijuopumuksesta Porin Pormestarinluodossa · 20.8.2026
- Kuulolähipalvelu tarjoaa opastusta ja huoltoapua kuulovammaisille Porissa · 20.8.2026
- Opastusta ja tukea kuulokojeen käyttöön Porissa · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 2, Pori. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)