Valtatie 18:lle pitkä tietyömaa Alavudella – liikenne rajoittuu yhdelle kaistalle
Alavudella alkaa elokuussa 2026 merkittävä tietyö, joka haittaa liikennettä yli kymmenen kilometrin matkalla valtatiellä 18. Työmaa aiheuttaa viivästyksiä ja muuttaa liikennejärjestelyjä Tuurin ja Sappion välisellä osuudella.
Julkaistu 3.8.2026 klo 12.02

Fintrafficin liikennetiedoista selviää, että tietyö käynnistyy 4. elokuuta 2026. Työalue alkaa noin 200 metriä Tuurinkyläntien kiertoliittymästä ja jatkuu 10,8 kilometrin matkan Sappion suuntaan. Remontin on arvioitu kestävän runsaat kaksi viikkoa, ja sen odotetaan valmistuvan 19. elokuuta mennessä.
Autoilijoiden on syytä varautua matka-ajan pitenemiseen erityisesti ruuhka-aikoina. Liikennettä ohjataan työmaalla liikennevaloilla, ja käytössä on paikoin vain yksi ajokaista, jolloin ajosuunnat vuorottelevat. Tiellä liikkuu myös hitaita huoltoajoneuvoja, ja lyhytaikaiset pysäytykset ovat mahdollisia.
Työmaan kohdalla on voimassa alennettu nopeusrajoitus ja ajoneuvojen leveyttä on rajoitettu. Alueella tehdään päällystystöitä, joissa käytetään avotulilämmittimiä. Paikallisten asukkaiden ja läpikulkumatkalla olevien kannattaa varata reitille tavanomaista enemmän aikaa.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50468172
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 18, Alavus. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)