Valtatie 2:lla tietyö Loimaan ja Kokemäen välillä elokuussa 2026
Kakkostiellä aloitetaan tietyöt Kojonmaan ja Rajaojan välisellä osuudella, mikä tuo mukanaan kapeammat ajokaistat. Työmaa vaikuttaa liikenteeseen yli 40 kilometrin matkalla Loimaan ja Kokemäen suunnalla.
Julkaistu 24.8.2026 klo 12.00

Fintrafficin liikennetietojen mukaan valtatiellä 2 tehdään tietyötä maanantaina 24. elokuuta 2026. Työmaa sijaitsee Forssan ja Porin välisellä tieosuudella, ja sen vaikutusalue alkaa noin kaksi kilometriä Kojonmaalta Rajaojan suuntaan.
Liikkujien on syytä varautua poikkeaviin järjestelyihin, sillä ajokaistat ovat tavallista kapeammat noin 43,7 kilometrin pituisella matkalla. Rajoitukset ovat voimassa ilmoitetun päivän ajan, mikä voi hidastaa matkantekoa Loimaan kohdalla ja siitä eteenpäin Kokemäen suuntaan.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50469492
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Loimaan päivystys säilyy ennallaan – Varha kevensi säästösuunnitelmiaan · 21.9.2026
- Yhdeksäntien tietyö kaventaa kaistoja Loimaalla syyskuussa · 21.9.2026
- Kankaanpään ja Jämijärven välisellä maantiellä 261 päällystystyöt jatkuvat · 18.9.2026
- Harjunpään silta suljetaan lokakuussa – Suosmerentien liikenne kiertoreitille · 18.9.2026
- Loimaalle uusi arviointiyksikkö – Tyks Akuutin ruuhkia puretaan lisäpaikoilla · 15.9.2026
- Salo mukana palkitussa riistahankkeessa – peuranliha nousi Varsinais-Suomen lähiruokasuosikiksi · 15.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 2, Kokemäki, Loimaa. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)