Vammaisneuvosto vaatii parannuksia Parolan aseman esteettömyyteen – reitti laitureille koetaan vaaralliseksi
Hattulan vammaisneuvosto on hyväksynyt kriittisen lausunnon Parolan rautatieaseman esteettömyyden puutteista toimitettavaksi VR:n johtoryhmälle. Neuvoston tekemän katselmuksen mukaan nykyiset reitit ja opasteet aiheuttavat merkittäviä turvallisuusriskejä liikkumisesteisille ja ikääntyneille.
Julkaistu 5.11.2026 klo 00.00

Vammaisneuvosto nostaa lausunnossaan esiin useita vakavia epäkohtia. Asemalta puuttuvat kokonaan liikkumisesteisten pysäköintipaikat, ja nykyinen kulku alikululle tapahtuu parkkipaikan kautta autojen takaa, mitä pidetään turvattomana. Lisäksi opastus esteettömälle reitille puuttuu, ja alikulun nousut sekä laskut ovat jyrkkiä ja talvisin liukkaita.
Erityisen vaaralliseksi neuvosto arvioi reitin radan poikki kolmosraiteelle, varsinkin yksin pyörätuolilla liikkuville. Matka parkkipaikalta laiturille voi olla jopa 600 metriä, mikä on monelle ikääntyneelle tai apuvälineitä käyttävälle liian pitkä ja fyysisesti raskas matka.
Lausunnossa korostetaan, että esteettömyys ei ole vain erillispalvelu, vaan välttämättömyys lapsiperheille, ikääntyneille ja vammaisille. Neuvosto vaatii VR:ää parantamaan aseman saavutettavuutta ja turvallisuutta, jotta junamatkustaminen olisi mahdollista kaikille kuntalaisille yhdenvertaisesti.
https://hattula-julkaisu.triplancloud.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=2126
Lähde: Hattulan Vammaisneuvosto pöytäkirja 3.11.2026.
Lue myös
- Tietyö haittaa liikennettä Nihattulan ja Mierolan välillä loppuvuodesta 2026 · 3.11.2026
- Lehijärventielle tulossa kuukauden mittainen tietyö loppuvuodesta 2026 · 3.11.2026
- Hattulan tuulivoimahanke jakaa mielipiteitä – miljoonatulot vastaan asukkaiden vastustus · 30.10.2026
- Hattulan ja Hämeenlinnan väliselle tieosuudelle talvinopeusrajoitukset lokakuun lopussa · 26.10.2026
- Hattulan uuden nuorisotilan avajaisia juhlistetaan torstaina · 19.10.2026
- Tietyö sulkee ajokaistan tiellä 130 Hattulassa lokakuussa 2026 · 17.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Vammaisneuvosto: 5/2026 3.11.2026 17:00 · Hattula