Vammaispalveluiden kilpailutus viivästyy Kymenlaaksossa – palvelut jatkuvat ennallaan Haminassa
Kymenlaakson hyvinvointialueen vammaispalvelulain mukaisten ostopalveluiden hankinta on viivästynyt tehdyn oikaisuvaatimuksen vuoksi. Muutos ei vaikuta asiakkaiden nykyisiin palveluihin, vaan ne jatkuvat keskeytyksettä myös Haminassa.
Julkaistu 2.11.2026 klo 12.46

Kymenlaakson hyvinvointialue on kilpailuttanut henkilökohtaisen avun ja erityisen osallisuuden tuen palvelut, mutta prosessi on pysähtynyt hankintapäätöksestä tehdyn oikaisuvaatimuksen takia. Asiasta uutisoi Kymenlaakson hyvinvointialue tiedotteessaan. Alun perin uusien sopimusten oli tarkoitus tulla voimaan lokakuun aikana.
Viivästys ei vaikuta haminalaisten tai muiden maakunnan asukkaiden saamiin palveluihin. Myös uusille asiakkaille taataan palveluiden alkaminen annettujen päätösten mukaisesti. Jos asiakkaan palveluntuottaja vaihtuisi myöhemmin, vammaispalveluiden työntekijät ovat suoraan yhteydessä asiakkaaseen tai tämän edustajaan.
Hyvinvointialueen mukaan neuvontaa on saatavilla puhelimitse maanantaisin sekä keskiviikosta perjantaihin kello 9–11 numerosta 05 220 6200. Kysymyksiä voi lähettää myös sähköpostitse. Hyvinvointialue tiedottaa hankinnan etenemisestä myöhemmin lisää.
Lue myös
- Kouvola–Kuopio-radan nopeudennostoa esitellään verkkotilaisuudessa · 2.11.2026
- Liikennehäiriö valtatiellä 7 Haminassa – vaikutuksia Husulan tunnelin ja Ruissalon välillä · 1.11.2026
- Poliisi epäilee ihmiskauppaa Kotkan akkumateriaalitehtaan työmaalla · 30.10.2026
- Peräkärry irtosi autosta ja aiheutti ketjukolarin Valkealanväylällä · 30.10.2026
- Poliisi epäilee laajaa ihmiskauppaa Kotkan akkutehtaalla – useita henkilöitä vangittu · 30.10.2026
- Kotkan akkumateriaalitehtaan työmaalla epäillään laajaa ihmiskauppaa · 30.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kymenlaakson hyvinvointialueen henkilökohtaisen avun ja erityisen osallisuuden tuen hankinta viivästyy · Kymenlaakson hyvinvointialue