Vantaalaisyritys rekisteröi lastenkirjan nimen tavaramerkiksi – vaatii kirjailijoilta nimen käytön lopettamista
Vantaalla toimiva yritys on rekisteröinyt itselleen tavaramerkin, joka on identtinen jo ennakkomyynnissä olleen lastenkirjan nimen kanssa. Yritys vaatii nyt kirjan tekijöitä ja kustantajaa luopumaan nimen käytöstä sakon uhalla.
Julkaistu 9.7.2026 klo 18.00

Vantaalainen yrittäjä on päätynyt kiistaan lastenkirjailijoiden kanssa rekisteröityään tavaramerkin, joka vastaa julkaisua odottavan teoksen nimeä. Rekisteröinnin jälkeen yritys on esittänyt kustantajalle vaatimuksia nimen käytön lopettamisesta ja uhannut tilannetta sanktioilla. Asiasta kertoi ensin Yle, joka selvitti yrittäjän perusteita toiminnalle.
Tapaus on poikkeuksellinen, sillä kirjan nimi oli jo julkisesti tiedossa ennakkomyynnin alkaessa ennen tavaramerkkihakemuksen jättämistä. Patentti- ja rekisterihallituksen tietojen mukaan yritys on kuitenkin saanut nimen nimiinsä, mikä on johtanut nykyiseen ristiriitatilanteeseen kirjailijoiden ja yrittäjän välillä.
Kiista koskettaa erityisesti lastenkirjallisuuden kenttää ja nostaa esiin kysymyksiä tavaramerkkisuojan rajoista suhteessa taiteellisiin teoksiin. Vantaalaisyrittäjä on perustellut toimintaansa omilla motiiveillaan, vaikka kirja oli ehditty julkistaa jo aiemmin.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Yrittäjä loi tavaramerkin, joka oli jo lastenkirjan nimi – nyt hän vaatii kirjailijoita lopettamaan nimen käytön · Yle Uutiset · Pääuutiset