Vantaan Asolan kuolemantapausta tutkitaan törkeänä kuolemantuottamuksena ja lapsenraiskauksena
Poliisi epäilee 18-vuotiasta miestä useista vakavista rikoksista Vantaan Asolassa tapahtuneen nuoren tytön kuoleman yhteydessä. Epäilyjen listalla ovat törkeä kuolemantuottamus, lapsenraiskaus sekä huumausainerikos.
Julkaistu 8.9.2026 klo 12.00

Vantaan Asolasta löytyi aiemmin menehtynyt nuori tyttö, jonka kuolinsyytä ja siihen johtaneita tapahtumia poliisi on selvittänyt. Asiasta uutisoineen Ylen mukaan poliisi ei löytänyt tytöstä ulkoisia väkivallan merkkejä.
Tapauksen esitutkinnassa on noussut esiin rikosepäilyjä, jotka kohdistuvat 18-vuotiaaseen mieheen. Poliisi tutkii tapausta tällä hetkellä törkeänä kuolemantuottamuksena, lapsenraiskauksena sekä huumausainerikoksena. Tutkinta on edelleen kesken, ja viranomaiset selvittävät tapahtumien tarkkaa kulkua.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Vantaan Myyrmäessä ratkaistaan pääsy amerikkalaisen jalkapallon EM-mitalipeleihin · 23.10.2026
- Helsinki panostaa pitkäaikaistyöttömien tukeen – 22 miljoonan euron valmennuspalvelut kilpailutettu · 23.10.2026
- Pakettiauton kuljettaja otettiin kiinni takaa-ajon päätteeksi Tammistossa · 23.10.2026
- Vantaan ja Keravan aluevaltuusto käsittelee ylijäämäistä talousarviota ja asunnottomuuden torjuntaa · 23.10.2026
- Vantaalainen Samu Kemppainen teki historiaa kiihdytysajon mestaruudella Yhdysvalloissa · 23.10.2026
- Helsinkiläisten odottajien raskauspolku siirtyi yhteen näkymään Maisa-palvelussa · 23.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Poliisi Ylelle: Vantaalla kuolleena löytyneessä teinitytössä ei ollut väkivallan merkkejä · Yle Uutiset · Pääuutiset