Varjolaivaston öljytankkerit uhkaavat Suomenlahtea – ympäristökatastrofin riski kasvaa
Huonokuntoiset venäläiset öljytankkerit liikennöivät viikoittain Suomenlahdella, kuljettaen suuria öljylasteja. Asiantuntijan mukaan ympäristöonnettomuus on vain ajan kysymys, mikä uhkaa laajasti Itämerta, mukaan lukien Kymenlaakson rannikkoalueita.
Julkaistu 23.6.2026 klo 06.00

Suomenlahdella liikennöi säännöllisesti, jopa viikoittain, kymmeniä Venäjän niin kutsutun varjolaivaston tankkereita. Nämä alukset ovat usein huonokuntoisia ja niiden lastina on keskimäärin 100 000 tonnia öljyä. Asiasta kertoo Yle.
Asiantuntijan mukaan tällaisen varjolaivaston aiheuttama ympäristöonnettomuus Suomenlahdella on vain ajan kysymys. Mahdollinen öljyvuoto uhkaisi laajasti koko Itämerta, mukaan lukien Kotkan ja Haminan rannikkoalueita Kymenlaaksossa. Tämä riski on kasvanut Venäjän hyökkäyssodan ja siihen liittyvien pakotteiden myötä, kun Venäjä on siirtänyt öljykuljetuksiaan vanhemmille ja heikommin huolletuille aluksille.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Kyminlinnan lähellä alkaa tietyö syyskuussa 2026 – tieosuus suljetaan liikenteeltä · 12.9.2026
- Helsinki valitsi kumppanit merellisiin töihin – sopimusten arvo nousee miljooniin euroihin · 10.9.2026
- Pohjoissavolaisille luvassa Suomen suurimmat osuuskuntapalautukset · 9.9.2026
- Liikennetiedote Husulan tunnelista syyskuulle 2026 · 9.9.2026
- Puutteelliset osoitenumerot viivästyttävät avunsaantia Kymenlaaksossa – pelastuslaitos tekee tarkastuksia syyskuussa · 9.9.2026
- Kouvolassa korostuivat liikennerikokset ja virkamiehen vastustamiset poliisin viikkotilastoissa · 9.9.2026
Keskustelu
Ladataan…