Varkauden poliisiaseman lupapalveluihin muutoksia loppuvuodeksi – vuoronumeroasiiointia rajoitetaan
Varkauden poliisiaseman lupapalvelupiste muuttaa toimintatapojaan 27. heinäkuuta 2026 alkaen purkaakseen palveluiden ruuhkautumista.
Julkaistu 9.7.2026 klo 12.30
Itä-Suomen poliisilaitos kokeilee Varkaudessa vuoronumeroasiakkaiden palvelun rajoittamista, sillä lupapalvelupiste on ruuhkautunut kasvaneiden asiakasmäärien ja henkilöstövajeen vuoksi. Heinäkuun lopusta elokuun loppuun (27.7.–30.8.2026) lupapalveluissa asiointi on mahdollista ainoastaan etukäteen varatulla ajalla.
Elokuun lopusta vuoden loppuun saakka vuoronumerolla asioiminen onnistuu vain tiistaisin ja torstaisin kello 9–12 ja 13–15. Maanantaisin ja perjantaisin palvelu toimii tuolloinkin vain ajanvarauksella. Muutoksella tavoitellaan sujuvampaa asiointia ja lyhyempiä odotusaikoja.
Taustalla on myös Poliisihallituksen tavoite lisätä sähköistä asiointia. Itä-Suomen poliisilaitoksen mukaan tavoitteena on, että 70 prosenttia lupapalveluiden asiakkaista hoitaisi asiansa sähköisen ajanvarauksen kautta.
Lähde: https://poliisi.fi/-/varkauden-poliisiaseman-lupapalvelupisteen-palveluja-koskeva-muutos
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Itä-Suomen poliisilaitos.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Varkauden poliisiaseman lupapalvelupisteen palveluja koskeva muutos · Itä-Suomen poliisilaitos