📍 KouvolaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview
Varusmies menehtyi Karjalan prikaatissa Vekaranjärvellä
Karjalan prikaatin varusmies on kuollut Kouvolan Vekaranjärvellä. Tapaus on jo toinen lyhyen ajan sisällä samassa joukko-osastossa.
Julkaistu 21.7.2026 klo 18.00

Kouvolan Vekaranjärvellä sijaitsevassa Karjalan prikaatissa on tapahtunut kuolemantapaus, jossa menehtyi varusmiespalvelusta suorittanut henkilö.
Kuolemantapaus on prikaatissa toinen tänä vuonna, sillä edellinen varusmiehen menehtymiseen johtanut tilanne sattui samassa yksikössä maaliskuussa. Varusmiesliitto on korostanut, että jokainen asevelvollisen kuolema on liikaa ja kaikki tapaukset on tutkittava huolellisesti.
Asiasta uutisoi Varusmiesliitto.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Tietyö tuo rajoituksia maantielle 359 Kouvolassa loppuvuodesta 2026 · 22.8.2026
- Kouvolan Ummeljoelle avataan kansainvälisesti ainutlaatuinen huippu-urheilun valmennuskeskus · 20.8.2026
- Valtion koulukotien entisiä johtajia syytetään virkarikoksista Helsingissä · 19.8.2026
- Poliisi valvoi tehostetusti koulujen alkua Kouvolassa – liikennerikkomuksia ja rattijuopumuksia paljastui useita · 18.8.2026
- Kouvolassa paljastui laaja ampuma-aserikosten sarja huumetutkinnan yhteydessä · 18.8.2026
- Lyhyet liikennekatkokset hidastavat matkantekoa valtatiellä 15 Kouvolassa elokuussa 2026 · 18.8.2026
Keskustelu
Ladataan…