📍 KouvolaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview
Varusmies menehtyi Karjalan prikaatissa Vekaranjärvellä
Karjalan prikaatin varusmies on kuollut Kouvolan Vekaranjärvellä. Tapaus on jo toinen lyhyen ajan sisällä samassa joukko-osastossa.
Julkaistu 21.7.2026 klo 18.00

Kouvolan Vekaranjärvellä sijaitsevassa Karjalan prikaatissa on tapahtunut kuolemantapaus, jossa menehtyi varusmiespalvelusta suorittanut henkilö.
Kuolemantapaus on prikaatissa toinen tänä vuonna, sillä edellinen varusmiehen menehtymiseen johtanut tilanne sattui samassa yksikössä maaliskuussa. Varusmiesliitto on korostanut, että jokainen asevelvollisen kuolema on liikaa ja kaikki tapaukset on tutkittava huolellisesti.
Asiasta uutisoi Varusmiesliitto.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Keltakankaantielle liikennerajoituksia tietyön vuoksi syyskuussa 2026 · 12.9.2026
- Kouvolan turvallisuuskonferenssissa vaadittiin puolustuksen uudistamista · 11.9.2026
- Kouvolassa korostuivat liikennerikokset ja virkamiehen vastustamiset poliisin viikkotilastoissa · 9.9.2026
- Kymen Seudun Osuuskauppa palkitsee omistajiaan avokätisesti – keskimääräinen etu yli 300 euroa · 8.9.2026
- Valtatie 15:n remontti siirtää sähkölinjat maan alle Kotkan ja Kouvolan välillä · 7.9.2026
- Miesten Kakkosen loppusarjaa Kouvolassa: Union Plaani ja MyPa kohtaavat Urheilupuistossa · 3.9.2026
Keskustelu
Ladataan…