📍 KouvolaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview
Vauva ja koira pelastettiin lukitusta autosta Kouvolassa
Pelastuslaitos pelasti vauvan ja koiran kuumenevasta autosta Kouvolassa huoltoaseman parkkipaikalla. Tilanne sai alkunsa, kun auton avaimet jäivät sisälle ja ovet lukkiutuivat.
Julkaistu 1.8.2026 klo 18.00

Pelastuslaitos hälytettiin apuun kouvolalaisen huoltoaseman pysäköintialueelle, kun auton ovet lukkiutuivat yllättäen avainten jäätyä sisään. Auton sisälle jäivät jumiin pieni lapsi sekä koira.
Aurinko lämmitti ajoneuvoa nopeasti, mikä loi sisätiloihin vaaralliset olosuhteet. Pelastuslaitos onnistui saamaan ovet auki ja pelastamaan lapsen ja koiran turvaan kuumasta autosta.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Keltakankaantielle liikennerajoituksia tietyön vuoksi syyskuussa 2026 · 12.9.2026
- Kouvolan turvallisuuskonferenssissa vaadittiin puolustuksen uudistamista · 11.9.2026
- Kouvolassa korostuivat liikennerikokset ja virkamiehen vastustamiset poliisin viikkotilastoissa · 9.9.2026
- Kymen Seudun Osuuskauppa palkitsee omistajiaan avokätisesti – keskimääräinen etu yli 300 euroa · 8.9.2026
- Valtatie 15:n remontti siirtää sähkölinjat maan alle Kotkan ja Kouvolan välillä · 7.9.2026
- Miesten Kakkosen loppusarjaa Kouvolassa: Union Plaani ja MyPa kohtaavat Urheilupuistossa · 3.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Pelastuslaitos pelasti vauvan ja koiran lukitusta autosta Kouvolassa – auto kuumeni nopeasti auringonpaisteessa · Yle Uutiset · Pääuutiset