Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 JyväskyläAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Veneilijöitä evakuoitiin Päijänteellä ja pesuainevuoto säikäytti Jyväskylän jakeluterminaalissa

Jyväskylässä on sattunut useita pelastustehtäviä, joissa on selvitty ilman henkilövahinkoja. Pelastuslaitos varoittaa myös perjantai-illaksi ennustetusta poikkeuksellisen rajusta ukkosilmasta.

Julkaistu 2.8.2026 klo 10.45

Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos
Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos Kuva: Keski-Suomen hyvinvointialue · Lehdistökuva · STT Info

Keski-Suomen pelastuslaitos tiedotti perjantaina useista pelastustehtävistä Jyväskylän alueella. Päijänteellä kaksi henkilöä jouduttiin evakuoimaan moottoriveneestä, jonka konetilasta alkoi nousta savua. Palo oli sammunut pelastuslaitoksen saapuessa kohteeseen, ja vene hinattiin Korpilahden satamaan.

Jyväskylän jakeluterminaalissa puolestaan epäilty kemikaalivaara osoittautui aiheettomaksi. Työntekijät havaitsivat pesuainepurkin vuodon, mutta pelastuslaitos varmisti tarkastuksessa, ettei kyseessä ollut vaarallinen aine. Tilanteesta ei aiheutunut vaaraa työntekijöille.

Pelastuslaitos muistuttaa alueen asukkaita ja rallivieraita perjantaina 31.7. kello 15–19 välille ennustetusta myrskystä. Ilmatieteen laitoksen mukaan Keski-Suomeen on luvassa voimakkaita ukkospuuskia ja kovaa tuulta. Asukkaita kehotetaan sitomaan trampoliinit ja pihairtaimisto sekä välttämään vesille lähtöä ja hissin käyttöä myrskyn aikana.

Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72210499/keski-suomen-pelastuslaitos-onnettomuustiedote?lang=fi

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote · Keski-Suomen hyvinvointialue