Vesijohtovuoto kasteli tiealuetta Laukaan keskustassa
Laukaantiellä sattunut vesijohtovuoto työllisti pelastuslaitosta sunnuntaina aamupäivällä. Vesi pääsi leviämään tielle, mutta tilanteesta ei aiheutunut vaaraa ihmisille tai haittaa liikenteelle.
Julkaistu 26.7.2026 klo 20.45

Keski-Suomen pelastuslaitos sai hälytyksen keskisuuresta vahingontorjuntatehtävästä Laukaassa sunnuntaina 26. heinäkuuta. Laukaan keskustassa sijaitsevalla Laukaantiellä havaittiin vesijohtovuoto, jonka seurauksena vettä valui ympäröivälle tiealueelle.
Paikalle hälytetty pelastusyksikkö tiedusteli tilanteen ja varmisti, ettei vuodosta koitunut välitöntä vaaraa. Pelastuslaitos ilmoitti havainnoistaan eteenpäin kunnan vesilaitokselle, joka vastaa varsinaisista korjaustöistä.
Tilanteesta ei aiheutunut henkilövahinkoja. Vaikka vesi levisi tielle, se ei pelastuslaitoksen mukaan aiheuttanut haittaa liikenteelle Laukaantiellä.
Asiasta tiedotti Keski-Suomen pelastuslaitos.
Lähde: Keski-Suomen hyvinvointialue
Lue myös
- Laukaassa useita tieliikenneonnettomuuksia iltapäivän aikana · 23.10.2026
- Kolmen auton kolari sulki Nelostien pohjoisen kaistan Laukaassa · 23.10.2026
- Asuntoauto törmäsi henkilöauton perään Suolahdentiellä Laukaassa · 23.10.2026
- Pelastuslaitos hälytettiin Laukaaseen vesipelastustehtävälle ja polttoainevuodon vuoksi · 23.10.2026
- Viallinen valaisin täytti liikekiinteistön savulla Jyväskylässä · 22.10.2026
- Hallan tuvalla vietetään perinteistä leipäpäivää kekrin hengessä · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote · Keski-Suomen hyvinvointialue