Videoluento digimaailman turvallisuudesta Jyväskylän kirjastolla lokakuussa
Jyväskylän kirjaston opetustilassa seurataan keskiviikkona 7. lokakuuta tietokirjailija Petteri Järvisen videoluentoa turvallisesta digiasioinnista.
Julkaistu 3.9.2026 klo 05.11

Jyväskylän ikääntyvien yliopiston järjestämä tilaisuus pureutuu digitaalisen maailman haasteisiin otsikolla ”Miksi kaikki on niin vaikeaa?”. Luennoitsijana videolla toimii diplomi-insinööri ja tietokirjailija Petteri Järvinen.
Tilaisuus järjestetään kirjaston opetustilassa kello 14.00–16.00. Luento on osa laajempaa IKIS-luentosarjaa, jota toteuttavat yhteistyössä Puulan seutuopisto, Jyväskylän ikääntyvien yliopisto sekä kirjasto.
Luento on maksuton ja avoin kaikille kiinnostuneille ikään katsomatta. Tapahtumassa tarjotaan tietoa turvallisesta asioinnista digiympäristössä.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kangasniemi – tapahtumat.
Lähde: Kangasniemi – tapahtumat
Lue myös
- Henkilöauto törmäsi valotolppaan Lohikoskentiellä – onnettomuus haittasi liikennettä · 3.10.2026
- Ulosajo Lohikoskentiellä työllisti pelastuslaitosta Jyväskylässä – kaksi toimitettiin jatkohoitoon · 2.10.2026
- Henkilöauto törmäsi valotolppaan Lohikoskentiellä – liikenne häiriintyi Taulumäen risteyksen lähellä · 2.10.2026
- Tourujoen kunnostus toi Jyväskylälle valtakunnallisen tunnustuksen · 2.10.2026
- Poliisi tavoitti Lutakonaukion taideteoksen vahingoittamisesta epäillyn miehen · 1.10.2026
- Jyväskylään uusi sähköalan yritys – PrimeTec aloittaa toimintansa Keski-Suomessa · 1.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Miksi kaikki on niin vaikeaa? Turvallinen asiointi digimaailmassa, IKIS-luento · Kangasniemi – tapahtumat