Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Viikin kirjasto pysyy suljettuna vesivahingon vuoksi – jaosto kokoontuu elokuussa

Helsingin kulttuuri- ja kirjastojaosto kokoontuu torstaina 20. elokuuta. Samaan aikaan Viikin kirjasto on jouduttu sulkemaan toistaiseksi mittavan vesivahingon vuoksi.

Julkaistu 17.8.2026 klo 10.45

Kuva: Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Kuva: Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala Kuva: Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala · Lehdistökuva · STT Info

Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kulttuuri- ja kirjastojaosto kokoontuu 20. elokuuta 2026. Jaoston puheenjohtajana toimii Jaana Alaja (SDP). Samana päivänä kaupungissa kokoontuu myös liikuntajaosto.

Kokouspäivänä Helsingissä vietetään Taiteiden yötä, jolloin kaupungin kulttuurikeskukset, museot, kirjastot ja nuorisotilat täyttyvät tapahtumista aamusta iltaan saakka. Ohjelmassa on muun muassa konsertteja, esityksiä ja keskusteluja.

Samaan aikaan Viikin kirjasto on suljettuna heinäkuun alussa sattuneen laajan vesivahingon vuoksi. Vahinko sai alkunsa rankkasateen aikana, kun sadevesiviemärin putken liitos petti. Vesi kasteli kirjaston lattioita ja seiniä sekä ensimmäisessä kerroksessa että kellarissa. Kirjasto on suljettu toistaiseksi.

Asiasta tiedotti Helsingin kaupunki.

Lähde: Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Ennakkotiedote: Kulttuuri- ja kirjastojaoston kokous 20.8.2026 · Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala