Virojoen ja Vaalimaan välillä tietyö heinäkuussa 2026 – kaistat kapenevat
Maantiellä 170 aloitetaan tietyöt Virojoen kiertoliittymän ja Vaalimaan välisellä osuudella heinäkuun lopulla 2026. Työmaa aiheuttaa muutoksia ajojärjestelyihin, sillä ajokaistat kapenevat yli kuuden kilometrin matkalla.
Julkaistu 22.7.2026 klo 06.00

Fintrafficin liikennetietojen mukaan tietyö sijoittuu Kotkan ja Vaalimaan väliselle tieosuudelle Virolahdella. Työmaa-alue alkaa Virojoen kiertoliittymästä ja jatkuu noin 6,3 kilometrin matkan Vaalimaan suuntaan.
Autoilijoiden on syytä varautua tavanomaista kapeampiin ajokaistoihin kyseisellä tieosuudella. Liikennerajoitukset ovat voimassa keskiviikkona 22. heinäkuuta 2026. Paikallisten asukkaiden ja läpikulkuliikenteen kannattaa huomioida työkoneet ja muuttuneet kaistajärjestelyt matkantekoon kuluvaa aikaa arvioidessaan.
Uutinen perustuu Fintrafficin avoimeen liikennedataan.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kymenlaakson keskussairaalalle lähes 320 000 euron testamenttilahjoitus lasten hoitoon · 2.10.2026
- Tietyö vaikuttaa liikenteeseen valtatiellä 7 Virolahdella lokakuussa 2026 · 30.9.2026
- Harvinainen valko-otsalepinkäinen houkuttelee lintuharrastajia Virolahden kirkolle · 19.9.2026
- Itärajan esteaita on valmistunut – Tohmajärven Värtsilässä uusi rakennelma muuttaa arkea · 7.9.2026
- Ruokavirasto suunnittelee uutta puskurivyöhykettä sikaruton torjumiseksi – koskee myös Pyhtäätä · 2.9.2026
- Haminan seudun sikaruttorajoituksiin muutoksia – torjuntatyö jatkuu pitkään · 2.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 170, Virolahti. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)