Viron matkailureitit esittelyssä Rautalammin yleisöluennolla
Rautalammilla järjestetään yleisöluento, jossa tutustutaan Viron monipuolisiin matkailureitistöihin ja omatoimimatkailun mahdollisuuksiin.
Julkaistu 20.8.2026 klo 06.27

Viron kielen opettaja Sirje Huuskonen luennoi Viron tarjoamista mahdollisuuksista matkailla omatoimisesti. Tilaisuudessa jaetaan vinkkejä erityisesti kävellen, polkupyörällä ja kanootilla liikkuville matkailijoille.
Virossa on kehitetty kattavia reittikokonaisuuksia, jotka on suunniteltu palvelemaan eri tavoin liikkuvia luonto- ja aktiivimatkailijoita. Luento tarjoaa käytännön tietoa näiden reitistöjen hyödyntämisestä.
Tilaisuuteen on vapaa pääsy, eikä luennolle tarvitse ilmoittautua ennakkoon. Rautalammin kunnan tapahtumatietojen mukaan luento on avoin kaikille aiheesta kiinnostuneille.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Rautalampi – tapahtumat.
Lähde: Rautalampi – tapahtumat
Lue myös
- Kauneimmat Joululaulut soivat Rautalammin kirkossa · 22.10.2026
- Kauneimmat Joululaulut raikaavat Kerkonkosken Seuralassa · 22.10.2026
- Rautalammilla kehitetään varautumista kunnan ja järjestöjen yhteisessä työpajassa · 22.10.2026
- Tervalamminvuoren tuulivoimahanketta esitellään yleisötilaisuudessa Matti Lohen koululla · 22.10.2026
- Rautalammin kunnanvaltuusto käsittelee välitilinpäätöstä ja kansanäänestysaloitetta · 22.10.2026
- Yhdistysten arkistointitaitoja opastetaan koulutuksessa Rautalammilla marraskuussa · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Viron matkailureitistöt -yleisöluento · Rautalampi – tapahtumat