Vuontispirtin ranta-asemakaavan muutos etenee Enontekiöllä – kaavaehdotus asetetaan nähtäville
Enontekiön kunnanhallitus on päättänyt asettaa Yli-Kyrön Vuontispirtin ranta-asemakaavan muutosehdotuksen julkisesti nähtäville ja pyytää siitä tarvittavat lausunnot. Kelo Resort Oy:n hakeman kaavamuutoksen tavoitteena on laajentaa nykyisessä kaavassa olevia rakennusaloja.
Julkaistu 21.4.2026 klo 00.00

Kaavamuutos koskee Yli-Kyrön Vuontisjärven itäpuolella sijaitsevaa noin kuuden hehtaarin aluetta. Muutoksen myötä kahden matkailupalvelujen tontin rakennusaloja laajennetaan siten, että rakentaminen sallitaan lähes kaikkialla tontteilla, lukuun ottamatta maantien suoja-aluetta ja sähkölinjavarausta. Alueen rakennusoikeus säilyy ennallaan 5 115 kerrosalaneliömetrissä.
Valmisteluvaiheen kuulemisen jälkeen kaavaan on tehty tarkennuksia. Muun muassa hulevesimääräyksiä on täydennetty siten, että vähintään 15 prosenttia rakennuspaikan pinta-alasta on säilytettävä luonnonmukaisena hulevesien imeyttämistä varten. Lisäksi maantien suoja-alueelle on lisätty merkintä säilytettävästä puustosta ja osalliseksi on vaihdettu Kyrön paliskunta.
Kokouksessa hyväksyttiin myös maanvuokrasopimus Enontekiön yhteismetsän kanssa. Kunta vuokraa Yli-Kyröstä maa-alueen "Tervetuloa Enontekiölle" -tienvarsikylttiä varten 100 euron vuosivuosihinnalla kymmeneksi vuodeksi.
Lähde: Enontekiön Kunnanhallitus pöytäkirja 21.4.2026. Lisätietoja päätöksistä voi lukea osoitteesta https://enontekio.cloudnc.fi/fi-FI/Toimielimet/Kunnanhallitus/Kokous_2142026
Lue myös
- Tietyö karsii kaistoja tiellä 956 Enontekiöllä elokuussa 2026 · 20.8.2026
- Saivomuotkantie katkeaa tietyön vuoksi elokuussa 2026 – liikenne ohjataan kiertotielle · 9.8.2026
- Tietyö haittaa liikennettä tiellä 956 Peltovuoman lähellä elokuussa 2026 · 6.8.2026
- Ruotsin edullinen polttoaine tyhjensi Ylitornion mittarikenttiä – huoltamot tukeutuvat nyt oheismyyntiin · 14.7.2026
- Kilpisjärven tietyö hidastaa liikennettä valtatiellä 21 heinäkuussa 2026 · 11.7.2026
- Lapin syrjäseuduilla useita kadonneita – etsinnät jatkuvat Enontekiöllä, Saariselällä ja Sallassa · 3.7.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kunnanhallitus - Kokous 21.4.2026 Pöytäkirja · Enontekiö