Yhdeksäntie kapenee tietyön vuoksi Pieksämäellä marraskuussa
Jyväskylän ja Kuopion välisellä tiellä 9 aloitetaan tietyöt, jotka aiheuttavat viivästyksiä ja nopeusrajoituksia Pieksämäen kohdalla marraskuun alkupuolella. Liikenne ohjataan työmaan kohdalla yhdelle kaistalle, ja tiellä saatetaan joutua tekemään lyhyitä pysäytyksiä.
Julkaistu 31.10.2026 klo 12.01

Fintrafficin liikennetietojen mukaan tietyö sijaitsee valtatiellä 9 noin neljän kilometrin päässä Mäkelästä Ahvenkosken suuntaan. Työalue on pituudeltaan 2,6 kilometriä. Työt alkavat 1. marraskuuta 2026, ja niiden arvioidaan kestävän marraskuun 13. päivään saakka.
Autoilijoiden on syytä varautua matka-ajan pidentymiseen erityisesti ruuhka-aikoina. Työmaan kohdalla on käytössä alennettu nopeusrajoitus, ja liikenteessä liikkuu hitaita huoltoajoneuvoja. Toinen ajokaista on suljettu, mikä tarkoittaa ajoittaista vuorottelevaa liikennettä ja lyhyitä pysäytyksiä.
Liikennejärjestelyt vaikuttavat Pieksämäen alueella Jyväskylän ja Kuopion väliseen liikenteeseen, joten matkantekoon kannattaa varata tavallista enemmän aikaa.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Mies jäi kahdesti kiinni törkeästä rattijuopumuksesta saman päivän aikana Pieksämäellä · 5.11.2026
- Kouvola–Kuopio-radan nopeudennostoa esitellään verkkotilaisuudessa · 2.11.2026
- Kouvola–Kuopio-radan nopeudennoston suunnitelmia esitellään verkkotilaisuudessa · 29.10.2026
- Vantaalainen Samu Kemppainen teki historiaa kiihdytysajon mestaruudella Yhdysvalloissa · 23.10.2026
- Liikennehäiriö tiellä 453 Pieksämäellä · 22.10.2026
- Valtatie 23:n tietyö Pieksämäellä rajoittaa liikennettä lokakuussa 2026 · 19.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 9, Pieksämäki. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)