Yhdeksäntien liikennettä ohjataan kiertotielle Oriveden liittymässä heinäkuussa 2026
Oriveden liittymän kohdalla aloitetaan tietyö, joka katkaisee normaalin ajoreitin ja siirtää liikenteen kiertotielle heinäkuun alussa 2026.
Julkaistu 8.7.2026 klo 00.00

Tampereen ja Jyväskylän välisellä tiellä 9 valmistellaan tietyötä Oriveden kohdalla. Fintrafficin liikennedatan mukaan työmaa sijaitsee tarkalleen Oriveden liittymän kohdalla, ja se vaikuttaa merkittävästi alueen liikennevirtoihin.
Liikkumiseen tulee muutoksia kahden päivän ajaksi, sillä liikenne ohjataan kulkemaan erillistä kiertotietä pitkin. Rajoitukset alkavat 7. heinäkuuta 2026 ja niiden on arvioitu päättyvän seuraavana päivänä 8. heinäkuuta.
Paikallisten autoilijoiden ja pitkämatkalaisten on syytä varautua matka-ajan pidentymiseen Oriveden liittymän kohdalla. Työmaan tarkemmista vaikutuksista ajonopeuksiin ei ole vielä annettu yksityiskohtaisia tietoja.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50466993
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kirjailija Minna Rytisalo vierailee Oriveden kirjastossa · 20.8.2026
- Japanilainen elämäntapa ja ruokakulttuuri esittelyssä Orivedellä · 20.8.2026
- Oriveden Kampuksella järjestetään maksuttomia taidepajoja keskiviikkoisin · 20.8.2026
- Oriveden Kampuksella järjestetään maksuttomia taidepajoja keskiviikkoisin · 20.8.2026
- Maarit Hurmerinta Duo konsertoi Oriveden Kampuksella · 20.8.2026
- Tiina Braggen Eloisa-taidenäyttely esillä Oriveden taitokeskuksessa · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 9, Orivesi. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)