Ylä-Savon rakennusvalvonta siirtyy yhteiseksi – vastuukunnaksi Iisalmi
Sonkajärven kunnanhallitus esittää valtuustolle Ylä-Savon yhteisen rakennusvalvonnan perustamista vuoden 2027 alusta alkaen. Uudessa mallissa alueen rakennusvalvontaa hoitaisi vastuukuntana Iisalmen kaupunki.
Julkaistu 4.6.2026 klo 19.15
Uudistuksen taustalla on tarve turvata rakennusvalvonnan riittävä asiantuntemus, toiminnan jatkuvuus sekä palvelujen tasalaatuisuus alueella. Yhteistyössä ovat mukana Iisalmi, Kiuruvesi, Pielavesi ja Sonkajärvi. Nykyisten kuntakohtaisten toimielinten tilalle perustetaan yhteinen rakennus- ja ympäristölautakunta.
Kuntalaisten kannalta muutos yhtenäistää rakennusvalvonnan taksoja ja rakennusjärjestystä sopijakuntien kesken. Lisäksi rakennusvalvonnan aineistot on tarkoitus digitoida ja tietojärjestelmiä yhtenäistää pidemmällä aikavälillä. Palvelusta kertyvät toimintatuotot ohjataan edelleen siihen kuntaan, jonka alueella ne ovat syntyneet.
Nykyinen rakennusvalvonnan henkilöstö siirtyy Iisalmen kaupungin palvelukseen liikkeenluovutuksen periaatteiden mukaisesti. Sonkajärven kunta on jo käynyt asiaa koskevat yhteistoimintaneuvottelut henkilöstön kanssa toukokuussa.
https://dynasty.sonkajarvi.fi/D10_SonkaInternet/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026252
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kunnanhallitus 18.05.2026 Pöytäkirja · Sonkajärvi