Yläkoululaiset syventyvät värien maailmaan Jyväskylän yliopiston tiedeleirillä Konnevedellä
Jyväskylän yliopisto järjestää lokakuussa 2026 tiedeleirin, jossa 7.–9.-luokkalaiset nuoret tutkivat luonnon värejä eri tieteenalojen näkökulmista. Konneveden tutkimusasemalla järjestettävälle kolmipäiväiselle leirille osallistuu 18 nuorta eri puolilta Suomea.
Julkaistu 7.10.2026 klo 12.45

Jyväskylän yliopiston matemaattis-luonnontieteellinen tiedekunta ja Keski-Suomen LUMA-keskus järjestävät yläkouluikäisille suunnatun tiedeleirin 12.–14. lokakuuta 2026. Asiasta uutisoi Jyväskylän yliopisto, jonka mukaan leirin keskeisenä teemana on värien tutkiminen biologian, kemian, fysiikan ja matematiikan avulla.
Leiriläiset pääsevät selvittämään muun muassa puiden lehtien sisältämiä väriaineita ja värien matemaattisia yhteyksiä. Tiedollisen sisällön lisäksi ohjelmaan kuuluu perinteistä leiritoimintaa, kuten saunomista ja leiriolympialaiset. Toiminta rahoitetaan Suomen kulttuurirahaston Tiede tutuksi -apurahalla.
Suurin osa osallistujista saapuu Keski-Suomesta, mutta nuoria on tulossa mukaan myös kauempaa, kuten Porvoosta, Siilinjärveltä ja Pieksämäeltä. Järjestäjien mukaan tärkeintä osallistumisessa on utelias asenne ja into tutkia ympäröivää maailmaa.
Lue myös
- Ylä-Malmin Tilketori ja Puimuripuisto uudistuvat – asukkailta toivotaan ideoita · 7.10.2026
- Espanjan kuningaspari avasi Alvar Aalto -näyttelyn Helsingissä · 7.10.2026
- Helsingin Omankielinen Digikaveri palkittiin vuoden digitukitekona · 7.10.2026
- Helsinki jakoi liikunnan tapahtuma-avustuksia – Luistinkiitäjät ja FC POHU saivat tukea · 7.10.2026
- Helsinki teki päätöksen terveydenhuoltomaksun alentamista koskevassa vaatimuksessa · 7.10.2026
- Helsingin hammashoitoloissa useita sulkupäiviä marraskuussa 2026 · 7.10.2026
Keskustelu
Ladataan…